| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Jak udokumentować zagraniczne zarobki

Jak udokumentować zagraniczne zarobki

Otrzymuję z ZUS świadczenie przedemerytalne. Od marca do września 2005 r. pracowałam w Wielkiej Brytanii, natomiast od października pracuję w USA. Nie zgłaszałam w ZUS, że podjęłam tę pracę, bo myślałam, że na świadczenie przedemerytalne wpływają tylko przychody osiągnięte w Polsce. Jednak koleżanka, z którą pracowałam, zgłosiła te zarobki w ZUS. Czy powinnam poinformować ZUS o przychodzie, jaki osiągnęłam za granicą? Jeśli tak, to jakie dokumenty będę musiała przedstawić?


Jeśli osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego opłacała składki na ubezpieczenia społeczne w kraju, w którym wykonywała działalność, warto, aby zagraniczny pracodawca zawarł w zaświadczeniu informację o procentowym wymiarze tych składek. Jest to istotne w razie przekroczenia przez świadczeniobiorcę dopuszczalnej kwoty przychodu. W takim przypadku świadczenie przedemerytalne podlega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia dopuszczalnej granicy przychodu, pomniejszoną o składki na ubezpieczenia społeczne należne od ubezpieczonego i ustalone od kwoty przekroczenia.

Jeśli zaświadczenie nie zawiera informacji o składkach lub rozliczenie przychodu następuje na podstawie oświadczenia i ZUS nie jest w stanie ustalić, czy składki były opłacane i w jakiej wysokości, zmniejsza świadczenie o pełną kwotę, bez jej pomniejszania o składki.

Ponieważ nie poinformowała Pani ZUS o fakcie podjęcia zatrudnienia, było ono wypłacane w pełnej wysokości. Jeśli z zaświadczenia o wysokości zarobków osiągniętych z tytułu zatrudnienia będzie wynikać, że świadczenie powinno być zawieszone lub wypłacane w zmniejszonej wysokości, będzie Pani zobowiązana do zwrotu nienależnie wypłaconego świadczenia (części lub całości świadczenia przedemerytalnego) wraz z odsetkami.


Podstawa prawna:
• art. 84 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.),
• art. 5–6, art. 11 pkt 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252 ze zm.),
• art. 104 ust. 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK