| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Skutki nieprzekazania ZUS przez pracodawcę informacji o zarobkach

Skutki nieprzekazania ZUS przez pracodawcę informacji o zarobkach

Dowiedziałem się, że pracodawca zatrudniający osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny jest zobowiązany poinformować ZUS o przychodach tych pracowników do 31 maja 2006 r. Co mam zrobić w sytuacji, gdy zatrudniam takich pracowników, a wymaganej informacji nie wysłałem? Czy jeżeli zrobię to w czerwcu, poniosę konsekwencje zaistniałej zwłoki?

RADA
Pracodawca nie ponosi konsekwencji za nieprzekazanie do ZUS w terminie (do 31 maja) informacji o przychodach pracowników pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Jednak powinien ją jak najszybciej dostarczyć do ZUS. Niezłożenie informacji może spowodować konsekwencje dla świadczeniobiorcy. Jeżeli obowiązek ten nie zostanie dopełniony, świadczeniobiorcy muszą liczyć się z ewentualną koniecznością zwrotu kwoty nienależnie pobranych świadczeń.

UZASADNIENIE
Niezależnie od informacji przekazywanej przez samego świadczeniobiorcę również pracodawcy opłacający składki za osoby pobierające świadczenia lub zasiłki przedemerytalne mają obowiązek powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o wysokości przychodu takiej zatrudnionej osoby.

Osoby pobierające zasiłki i świadczenia przedemerytalne, a jednocześnie dorabiające mają obowiązek powiadomić ZUS w terminie do 31 maja następnego roku o wysokości przychodu uzyskanego w roku rozliczeniowym. Przekazana do organu rentowego informacja jest istotna dla celów ewentualnego zmniejszenia bądź zawieszenia pobieranych świadczeń.


Podstawa prawna:
• art. 6 ust. 7–8 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych – Dz.U. Nr 120, poz. 1252

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK