| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Świadczenie przedemerytalne dla zleceniobiorcy

Świadczenie przedemerytalne dla zleceniobiorcy

Z końcem marca 2008 r. rozwiązano umowę o pracę z naszym byłym pracownikiem. Jego ostatni pracodawca musiał zmniejszyć liczbę etatów ze względu na kłopoty finansowe. Pracownik jest zarejestrowany jako bezrobotny. Spełnia on warunki do świadczenia przedemerytalnego oprócz 6-miesięcznego okresu bezrobocia. Obecnie chcielibyśmy zatrudnić go na na podstawie umowy zlecenia. Jeżeli zatrudnimy byłego pracownika na podstawie umowy zlecenia, to czy będzie mógł się on ubiegać o świadczenie przedemerytalne?

Mogą Państwo zatrudnić byłego pracownika na podstawie umowy zlecenia. Praca na umowę zlecenie nie pozbawi byłego pracownika prawa do świadczenia przedemerytalnego.

UZASADNIENIE

Warunkiem uzyskania świadczenia przedemerytalnego przez pracownika zwolnionego z pracy jest rozwiązanie stosunku pracy z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy lub z przyczyn dotyczących zakładu pracy. ZUS rozpatrując wniosek o świadczenie przedemerytalne bada powód rozwiązania umowy o pracę. Zwolnienie z przyczyn dotyczących pracodawcy ma miejsce m.in. wówczas, gdy umowa o pracę została rozwiązana z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych lub technologicznych. Państwa były pracownik został zwolniony z pracy z powodu likwidacji stanowiska pracy, dlatego może starać się o świadczenie przedemerytalne.

Już po rozwiązaniu stosunku pracy i zarejestrowaniu się w urzędzie pracy, osoba bezrobotna może zatrudnić się lub podjąć inną działalność zarobkową. Nie pozbawia to prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Osoba, która po zarejestrowaniu się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna utraciła przejściowo status bezrobotnego podejmując działalność zarobkową, może uzyskać świadczenie przedemerytalne. Przy ustalaniu prawa do świadczenia przedemerytalnego dla tej osoby okresy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz okresy zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych ZUS wliczy do 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych. ZUS wlicza takie okresy pracy nie tylko wtedy, gdy pracownik był zatrudniony lub wykonywał inną pracę zarobkową na podstawie skierowania z powiatowego urzędu pracy, ale również jeżeli sam znalazł pracę.

Były pracownik zatrudniając się w Państwa firmie jako zleceniobiorca nie tylko nie straci prawa do świadczenia przedemerytalnego, ale okres wykonywania zatrudnienia w ramach umowy zlecenia u Państwa zostanie zaliczony do wymaganego 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Podstawa prawna

  • art. 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz.1252),
  • art. 2 ust. 1 pkt 29 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »