| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Dorabianie do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych

Dorabianie do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych

Od 1 marca 2011 r. obowiązują nowe, mniej skomplikowane zasady dorabiania do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Zawieszenie lub zmniejszenie przez ZUS tych świadczeń uzależnione jest wyłącznie od wysokości uzyskiwanego przychodu.

Dokonując rozliczenia w stosunku miesięcznym, ZUS porówna kwoty przychodu osiągnięte przez osobę uprawnioną w kolejnych miesiącach roku rozliczeniowego do dopuszczalnej i granicznej kwoty przychodu obowiązujących w tych miesiącach.

Natomiast rozliczenie w wariancie rocznym – tak jak dotychczas – będzie polegało na porównaniu łącznej kwoty przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym do rocznej dopuszczalnej i granicznej kwoty przychodu (stanowiących 12-krotność miesięcznych kwot dopuszczalnych i granicznych).

Gdy w wyniku rozliczenia (rocznego lub miesięcznego) okaże się, że kwota wypłaconych świadczeń była wyższa od należności wynikającej z rozliczenia – ZUS ustali kwotę nienależnie pobranych świadczeń i będzie dochodził jej zwrotu na zasadach przewidzianych w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli natomiast kwota wypłaconych świadczeń będzie niższa od należności wynikającej z rozliczenia, ZUS dokona wyrównania określonej kwoty świadczenia.

Podobnie jak dotychczas ZUS będzie dokonywał rozliczenia przychodu na podstawie zaświadczenia lub oświadczenia nadesłanego przez świadczeniobiorcę do końca maja. W dokumencie tym osoba uprawniona musi podać swoje zarobki uzyskane od marca poprzedniego roku do końca lutego kolejnego roku.

Podstawa prawna:

  • art. 5–6 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252 ze zm.),
  • ustawa z 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (DzU z 2011 r. nr 17, poz. 79),
  • komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 16 lutego 2011 r. w sprawie dopuszczalnej kwoty przychodu, granicznej kwoty przychodu oraz rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu i rocznej granicznej kwoty przychodu, stosowanych przy zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń przedemerytalnych oraz zasiłków przedemerytalnych (MP nr 15, poz. 165).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK