| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Dorabianie do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych

Dorabianie do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych

Od 1 marca 2011 r. obowiązują nowe, mniej skomplikowane zasady dorabiania do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Zawieszenie lub zmniejszenie przez ZUS tych świadczeń uzależnione jest wyłącznie od wysokości uzyskiwanego przychodu.

Dokonując rozliczenia w stosunku miesięcznym, ZUS porówna kwoty przychodu osiągnięte przez osobę uprawnioną w kolejnych miesiącach roku rozliczeniowego do dopuszczalnej i granicznej kwoty przychodu obowiązujących w tych miesiącach.

Natomiast rozliczenie w wariancie rocznym – tak jak dotychczas – będzie polegało na porównaniu łącznej kwoty przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym do rocznej dopuszczalnej i granicznej kwoty przychodu (stanowiących 12-krotność miesięcznych kwot dopuszczalnych i granicznych).

Gdy w wyniku rozliczenia (rocznego lub miesięcznego) okaże się, że kwota wypłaconych świadczeń była wyższa od należności wynikającej z rozliczenia – ZUS ustali kwotę nienależnie pobranych świadczeń i będzie dochodził jej zwrotu na zasadach przewidzianych w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli natomiast kwota wypłaconych świadczeń będzie niższa od należności wynikającej z rozliczenia, ZUS dokona wyrównania określonej kwoty świadczenia.

Podobnie jak dotychczas ZUS będzie dokonywał rozliczenia przychodu na podstawie zaświadczenia lub oświadczenia nadesłanego przez świadczeniobiorcę do końca maja. W dokumencie tym osoba uprawniona musi podać swoje zarobki uzyskane od marca poprzedniego roku do końca lutego kolejnego roku.

Podstawa prawna:

  • art. 5–6 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252 ze zm.),
  • ustawa z 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (DzU z 2011 r. nr 17, poz. 79),
  • komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 16 lutego 2011 r. w sprawie dopuszczalnej kwoty przychodu, granicznej kwoty przychodu oraz rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu i rocznej granicznej kwoty przychodu, stosowanych przy zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń przedemerytalnych oraz zasiłków przedemerytalnych (MP nr 15, poz. 165).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK