Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, gdy pracownica po urlopie macierzyńskim korzysta z urlopu wypoczynkowego

Joanna Kalinowska, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
Stan prawny: 2010-11-24 07:14

Naszej pracownicy, która jest zatrudniona na pełny etat, 22 października br. skończył się urlop macierzyński. Od 23 października korzysta z urlopu wypoczynkowego. Do pracy wróci dopiero w grudniu br. Jaką datę należy traktować jako powrót pracownicy z urlopu macierzyńskiego? Od kiedy jesteśmy zwolnieni z obowiązku opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP należy liczyć od listopada 2010 r. Należy bowiem uznać, że pracownica wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim 23 października br. Oznacza to jednocześnie, że jeśli w październiku pracownica otrzymała wynagrodzenie za przepracowaną część tego miesiąca, należy od niej opłacić składki na FP i FGŚP.

UZASADNIENIE

Pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego przez okres 36 miesięcy po powrocie z tego urlopu. Zwolnienie to przysługuje od pierwszego miesiąca przypadającego po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Dotyczy to również pracowników wracających z urlopu wychowawczego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy).

Oznacza to, że 36-miesięczny okres, przez jaki nie trzeba opłacać składek na FP i FGŚP, należy liczyć od pierwszego pełnego miesiąca po powrocie z wyżej wymienionych urlopów.

Jedynie w sytuacji, gdy taki urlop kończy się w ostatnim dniu miesiąca, zwolnienie z tych składek przysługuje już od pierwszego dnia następnego miesiąca.

PRZYKŁAD

Pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego w październiku 2010 r. Pracuje na 1/2 etatu, ale zarabia więcej niż minimalne wynagrodzenie. Jest więc osobą, za którą należałoby opłacać składki zarówno na FP, jak i FGŚP. Jednak ze względu na to, że wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, pracodawca nie musi opłacać za nią tych składek przez 36 miesięcy.

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2010-12-01

KOMENTARZE

Podobne artykuły:

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

  • Najnowsze
  • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter