Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Przedawnienie zadłużenia w ZUS

Katarzyna Wojciechowska
Stan prawny: 2009-05-29 06:17

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysłał mi pismo wzywające do zapłaty zaległych składek na ubezpieczenia społeczne z lat 1999-2000. Kiedy takie należności ulegają przedawnieniu?

Należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 10 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne.Sytuację dotyczącą przedawnienia należności z tytułu składek reguluje art. 24 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.). W przypadku przedawnienia należności z tytułu składek wynikających z decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej lub następcy prawnego termin ten wynosi 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym decyzja została wydana.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie ulegają przedawnieniu należności z tytułu składek zabezpieczone hipoteką lub zastawem, jednak po upływie terminu przedawnienia należności te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu do wysokości zaległych składek i odsetek za zwłokę liczonych do dnia przedawnienia.

W przypadku zawiadomienia dłużnika o podjęciu czynności w celu wyegzekwowania należności z tytułu składek bieg terminu przedawnienia zostaje zawieszony do dnia zakończenia postępowania egzekucyjnego.

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2009-05-29, ostatnia aktualizacja: 2009-05-29 06:17

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  mm2012-01-09 14:04

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Jestem w podobnej sytuacji i współczujęNie daje mi to spać, ta złodziejska instytucja stoi PONAD PRAWEM.Z i ch strony dopuszczalne są największe zaniedbania i wszystko jest ok.Upominają się o coś po 13 latach, dla mnie to wynik gigantycznych zaniedbań,oraz świadome naciąganie ludzi również na odestki.Zakładając nawet wielki bałagan, oczekiwałbym że zgłoszą się po należności po max. hednym rokuCzy ktoś widział takie rzeczy, jeśli chodzi o gaz,prąd??Góra 1-2 miesiące i masz odcięte liczniki.

 • avatar

  bez wyjscia2009-06-27 11:29

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  po 7latach zus upomnial sie o swoje bez wczeniejszego kontaktu zadaja 6tysiecy platne do 7 dni ja zarabiam 1800 zl dlaczego nie zglosili sie po1 roku 2 lub 3,4,5 latach co robili jezeli widzieli ze sa zaleglosci

Dodaj komentarz

Podobne artykuły:

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

 • Najnowsze
 • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter