| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Od kiedy student przestaje podlegać ubezpieczeniom

Od kiedy student przestaje podlegać ubezpieczeniom

Zatrudniamy zleceniobiorcę, który ma 23 lata. Do tej pory podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Jednak od października br. zleceniobiorca został przyjęty na uzupełniające studia magisterskie. Oficjalnie zostanie przyjęty w poczet studentów w dniu inauguracji roku akademickiego, tj. 20 października br. Czy w związku z tym będzie zwolniony z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jako student dopiero od 20 października?

RADA

Student - zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu od 1 października 2008 r. - od dnia rozpoczęcia roku akademickiego 2008/2009. Z tą datą należy wyrejestrować go z ubezpieczeń.

UZASADNIENIE

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, które posiadają status studenta, nie podlegają obowiązkowo ani ubezpieczeniom społecznym, ani ubezpieczeniu zdrowotnemu do ukończenia 26 lat. Studentem jest osoba kształcąca się na studiach pierwszego stopnia (studia licencjackie), drugiego stopnia (uzupełniające studia magisterskie) lub na jednolitych studiach magisterskich.

Osoba przyjęta na studia nabywa prawa studenta od dnia immatrykulacji, tj. z chwilą przyjęcia w poczet studentów uczelni i złożenia ślubowania. Jeśli jednak data immatrykulacji jest późniejsza niż 1 października danego roku kalendarzowego, student jest zwolniony z obowiązku ubezpieczeń także w okresie między 1 października a dniem immatrykulacji.

Ponieważ do tej pory zleceniobiorca podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, mają Państwo obowiązek wyrejestrować go z tych ubezpieczeń od 1 października 2008 r. W tym celu należało złożyć w ZUS wyrejestrowanie na druku ZUS ZWUA najpóźniej 7 października 2008 r.

Podstawa prawna:

art. 6 ust. 4, art. 36 ust. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

art. 2 ust. 1 pkt 19, pkt 20, art. 170 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.).

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK