| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy za zleceniobiorcę należy opłacać składkę na Fundusz Pracy, mimo że otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Czy za zleceniobiorcę należy opłacać składkę na Fundusz Pracy, mimo że otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 15 sierpnia do 15 listopada br. Wynagrodzenie za sierpień w wysokości 970 zł (prowizja od liczby umów zawartych dla firmy) zostało wypłacone zleceniobiorcy 28 sierpnia. Gdyby przepracował cały miesiąc, na pewno otrzymałby wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym należy opłacić za niego składkę na Fundusz Pracy za sierpień br.?

PRZYKŁAD

Firma handlowa zawarła umowę zlecenia z Tomaszem N. na okres 3 miesięcy od 1 lipca 2008 r. Odpłatność została określona w umowie prowizyjnie. Tomasz N. z tytułu wykonywania umowy otrzymał wynagrodzenie w wysokości: za lipiec 1600 zł, za sierpień 770 zł, za wrzesień 2700 zł. W tym przypadku zleceniodawca ma obowiązek opłacić składkę na Fundusz Pracy za tego zleceniobiorcę tylko za lipiec i wrzesień, gdyż tylko w tych miesiącach przychód z tytułu umowy zlecenia przekroczył kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Państwa zleceniobiorca uzyskał z tytułu wykonywania umowy w sierpniu br. przychód w wysokości 970 zł. Zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie naliczane prowizyjnie, którego nie należy przeliczać na okres miesiąca. Ponieważ w sierpniu br. uzyskał przychód w wysokości niższej od minimalnego wynagrodzenia, za ten miesiąc nie należy opłacać za niego składki na Fundusz Pracy.

Gdyby zleceniobiorca był objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami równocześnie z innego tytułu (np. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę), to mieliby Państwo obowiązek opłacić składki na Fundusz Pracy za sierpień br., gdyby łączna podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia emerytalne i rentowe ze wszystkich tytułów była co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

• art. 104 ust. 1 lit. c i ust. 3, art. 107 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).

Roman Dorawa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

FPA Group

Outsourcing księgowości, kadr i płac oraz usługi prawne i konsultingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »