| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy ryczałtowo rozliczany dowóz pracowników do pracy podlega oskładkowaniu

Czy ryczałtowo rozliczany dowóz pracowników do pracy podlega oskładkowaniu

Podpisaliśmy umowę z prywatnym przewoźnikiem na codzienny dowóz pracowników do fabryki, która jest oddalona od miasta o 10 km. Do pracy są dowożeni zarówno pracownicy, jak i zleceniobiorcy. Czy wartość tego świadczenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia tych osób?

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia należy uwzględniać wycenioną wartość świadczeń niepieniężnych. Zarówno w przypadku pracowników, jak i zleceniobiorców wartość zakupionej usługi takiej jak dowóz pracowników do zakładu pracy, należy ustalić według ceny jej zakupu (§ 3 rozporządzenia składkowego i art. 11 ust. 2a ustawy o pdof).

PRZYKŁAD

Spółka X zajmuje się produkcją kapeluszy. Hala produkcyjna znajduje się na obrzeżach miasta. Ze względu na brak bezpośredniego dojazdu do hali prywatny przewoźnik codziennie wozi pracowników do i z miejsca pracy. Spółka co miesiąc pokrywa koszty dowozu pracowników na podstawie faktury wystawionej przez przewoźnika. Liczba pracowników i zleceniobiorców korzystających z dowozu została określona w umowie z przewoźnikiem. W związku z tym, że kwota, którą spółka płaci przewoźnikowi, jest ustalona w taki sposób, że można wskazać wartość świadczenia przypadającego na poszczególne osoby, spółka X musi uwzględniać ją w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia tych osób i w podstawie opodatkowania osiąganych przez nie przychodów. Aby wycenić wartość usługi przypadającej na jednego pracownika, koszt dowozu określony na fakturze należy dzielić przez faktyczną liczbę osób korzystających z usługi.

Podstawa prawna:

• art. 11 ust. 2a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• § 2 ust. 1 pkt 26, § 3 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »