| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy ryczałtowo rozliczany dowóz pracowników do pracy podlega oskładkowaniu

Czy ryczałtowo rozliczany dowóz pracowników do pracy podlega oskładkowaniu

Podpisaliśmy umowę z prywatnym przewoźnikiem na codzienny dowóz pracowników do fabryki, która jest oddalona od miasta o 10 km. Do pracy są dowożeni zarówno pracownicy, jak i zleceniobiorcy. Czy wartość tego świadczenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia tych osób?

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia należy uwzględniać wycenioną wartość świadczeń niepieniężnych. Zarówno w przypadku pracowników, jak i zleceniobiorców wartość zakupionej usługi takiej jak dowóz pracowników do zakładu pracy, należy ustalić według ceny jej zakupu (§ 3 rozporządzenia składkowego i art. 11 ust. 2a ustawy o pdof).

PRZYKŁAD

Spółka X zajmuje się produkcją kapeluszy. Hala produkcyjna znajduje się na obrzeżach miasta. Ze względu na brak bezpośredniego dojazdu do hali prywatny przewoźnik codziennie wozi pracowników do i z miejsca pracy. Spółka co miesiąc pokrywa koszty dowozu pracowników na podstawie faktury wystawionej przez przewoźnika. Liczba pracowników i zleceniobiorców korzystających z dowozu została określona w umowie z przewoźnikiem. W związku z tym, że kwota, którą spółka płaci przewoźnikowi, jest ustalona w taki sposób, że można wskazać wartość świadczenia przypadającego na poszczególne osoby, spółka X musi uwzględniać ją w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia tych osób i w podstawie opodatkowania osiąganych przez nie przychodów. Aby wycenić wartość usługi przypadającej na jednego pracownika, koszt dowozu określony na fakturze należy dzielić przez faktyczną liczbę osób korzystających z usługi.

Podstawa prawna:

• art. 11 ust. 2a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• § 2 ust. 1 pkt 26, § 3 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK