| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa za nieopłacone przez zbywcę składki na ubezpieczenia społeczne

Odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa za nieopłacone przez zbywcę składki na ubezpieczenia społeczne

Nabywca przedsiębiorstwa odpowiada za należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej z własnych środków przez zbywcę jako płatnika składek (pracodawcę), a nie odpowiada za należności z tytułu składek w części finansowanej przez ubezpieczonych pracowników (art. 112 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) (uchwała Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 2008 r., I UZP 3/08).

W 2003 r. firma W. zakupiła nieruchomości należące do Huty Szkła A. Krótko po kupnie majątku huty firma W. przejęła całość przedsiębiorstwa. W miejsce huty A. i firmy W. powstała jedna spółka prowadząca wspomnianą hutę - W.A. W toku przejmowania majątku huty okazało się, że jej udziałowcy zalegali ze składkami na ubezpieczenia społeczne pracowników, nie opłacono też wszystkich składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń pracowniczych. Zaległości powstały w latach 2001-2003, a ich łączna kwota wyniosła ponad 618 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami.

Nowa spółka W.A. wpłaciła na poczet zaległości składkowych prawie 400 tys. zł. Pozostałej części składek nie zamierzała regulować, wskazując udziałowców dawnej huty A. jako wyłącznych dłużników ZUS. Jednak organ rentowy uznał, że to właśnie spółka W.A. odpowiada za całość długów składkowych. Wydając stosowną decyzję ZUS powołał się na art. 112 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60, ze zm.), mający tu odpowiednie zastosowanie na mocy art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Zgodnie ze wspomnianym przepisem Ordynacji, nabywca:

• przedsiębiorstwa,

• zorganizowanej części przedsiębiorstwa,

• składników majątku o wartości jednostkowej w dniu zbycia wynoszącej co najmniej 16,1 tys. zł, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą i wymienionych w art. 112 § 2 (są to aktywa trwałe w rozumieniu przepisów o rachunkowości, z wyłączeniem należności długoterminowych, udzielonych pożyczek i długoterminowych rozliczeń międzyokresowych),

odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

ZUS uznał, że w przypadku nabycia przedsiębiorstwa nabywca ponosi odpowiedzialność za całość nieopłaconych składek przez sprzedającego przedsiębiorstwo lub jego składniki - dokładnie tak, jak w przypadku długów podatkowych.

Spółka odwołała się od tej decyzji, ale rozpatrujący sprawę w I instancji Sąd Okręgowy w T. oddalił odwołanie, podzielając argumenty ZUS. Od niekorzystnego wyroku W.A. złożyła apelację. Rozpatrujący ją Sąd Apelacyjny w K. zauważył, że w sprawie pojawia się istotna wątpliwość co do zakresu odpowiedzialności solidarnej nabywcy przedsiębiorstwa lub jego części. Dlatego skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK