| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa za nieopłacone przez zbywcę składki na ubezpieczenia społeczne

Odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa za nieopłacone przez zbywcę składki na ubezpieczenia społeczne

Nabywca przedsiębiorstwa odpowiada za należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej z własnych środków przez zbywcę jako płatnika składek (pracodawcę), a nie odpowiada za należności z tytułu składek w części finansowanej przez ubezpieczonych pracowników (art. 112 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) (uchwała Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 2008 r., I UZP 3/08).

„Czy odpowiednie stosowanie art. 112 ustawy - Ordynacja podatkowa do należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w myśl art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych prowadzi do wyłączenia odpowiedzialności nabywcy przedsiębiorstwa na podstawie art. 112 § 4 Ordynacji podatkowej w związku z art. 107 § 2 pkt 1 tej ustawy jedynie za tę część składki na ubezpieczenia społeczne, która jest potrącana przez przedsiębiorcę jako płatnika z wynagrodzenia zatrudnianych przez niego pracowników, czy wyłączenie odpowiedzialności przewidziane w tym przepisie nie ma zastosowania do odpowiedzialności nabywcy przedsiębiorstwa za zobowiązania składkowe zbywcy?”

Sąd Najwyższy opowiedział się za pierwszym ze wskazanych w pytaniu stanowisk. Uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał na wstępie, że ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, odsyłając do Ordynacji podatkowej, nakazuje odpowiednie stosowanie przepisów podatkowych do składek. Wspomniany w pytaniu prawnym art. 107 § 2 pkt 1 Ordynacji określa także solidarną odpowiedzialność osób trzecich za zaległości podatkowe z tytułu podatków niepobranych oraz pobranych, ale niewpłaconych przez płatników lub inkasentów. Sąd zwrócił jednak uwagę na znaczącą różnicę między pojęciem „płatnik podatków” a „płatnik składek na ubezpieczenia społeczne”. Płatnikiem podatków jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, zobowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 8 Ordynacji podatkowej). Natomiast płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne jest podmiot wskazany w art. 4 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jest to więc zasadnicza różnica. Przepisy podatkowe definiują płatnika tylko przez jego czynności. Płatnik składek jest natomiast określonym podmiotem, mającym - poza obliczeniem, pobraniem i zapłaceniem składek - także inne zobowiązania. Jest też zobligowany do opłacenia części składek z własnych środków za osoby trzecie, np. pracowników lub zleceniobiorców. Składki płatnika obciążają bezpośrednio jego majątek i to wyłącznie on jest za nie odpowiedzialny. Składki ubezpieczonych płatnik jedynie oblicza i wpłaca, ale nie są one częścią jego majątku, tylko majątku ubezpieczonego, stanowią bowiem część jego wynagrodzenia. Dlatego nabywca przedsiębiorstwa, jako osoba trzecia, nie powinien odpowiadać za składki opłacane ze środków ubezpieczonych.

Michał Culepa

specjalista w zakresie spraw pracowniczych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK