| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy płatnik musi opłacić z własnych środków całość zaległych składek za osobę, która już nie podlega ubezpieczeniom

Czy płatnik musi opłacić z własnych środków całość zaległych składek za osobę, która już nie podlega ubezpieczeniom

Od lutego do maja br. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, który dostarczył zaświadczenie z uczelni, że jest 24-letnim studentem, a planowany termin ukończenia studiów to czerwiec 2009 r. Z tego powodu nie zgłosiliśmy zleceniobiorcy do żadnych ubezpieczeń. W lipcu br. dowiedzieliśmy się, że zleceniobiorca został skreślony z listy studentów z końcem lutego br., tj. z upływem terminu na zaliczenie egzaminu poprawkowego z wcześniejszego semestru. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Czy za okres od marca do maja br. musimy opłacić za niego składki, mimo że ta osoba nie jest już u nas zatrudniona? Czy mamy opłacić tylko tę część składek, które finansuje pracodawca, a ZUS zobowiąże zleceniobiorcę do opłacenia reszty składek? Zgodnie z umową zleceniobiorca otrzymał wynagrodzenie dwa razy w trakcie trwania umowy - pod koniec marca i maja br. (po 2600 zł).

RADA

Powinni Państwo zgłosić byłego zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego od 1 marca 2008 r. oraz opłacić należne składki na te ubezpieczenia - zarówno w części finansowanej przez płatnika, jak i ubezpieczonego. Po opłaceniu składek mogą Państwo żądać od tej osoby zwrotu części składek, które ma obowiązek finansować ubezpieczony.

UZASADNIENIE

Zleceniobiorcę należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx lub 04 12 xx (w zależności od tego, czy wykonywał pracę w siedzibie bądź w miejscu prowadzenia działalności przez Państwa firmę). Zgłoszenia należy dokonać od 1 marca br., tj. od dnia utraty przez zleceniobiorcę statusu studenta. Składkom na ubezpieczenia społeczne tej osoby będzie podlegał przychód uzyskany za okres pracy od marca do maja 2008 r.

Płatnik składek ma obowiązek prawidłowo rozliczać i opłacać składki za osoby, które zgłosił do ubezpieczeń. Mimo że ta sytuacja wyniknęła z winy zleceniobiorcy, który nie poinformował o skreśleniu z listy studentów, mają Państwo obowiązek uregulowania wszystkich zaległych składek na ubezpieczenia tej osoby - zarówno w części finansowanej przez płatnika, jak i przez ubezpieczonego. Składki te należy opłacić wraz z odsetkami za zwłokę, liczonymi odrębnie od nieopłaconych w terminie składek na poszczególne fundusze.

WAŻNE!

Odsetek za zwłokę nie należy naliczać, jeśli ich wysokość nie przekracza 6,60 zł.

Po opłaceniu tych składek mogą Państwo dochodzić od byłego zleceniobiorcy zwrotu części składek, jakie powinien on sfinansować.

Po złożeniu dokumentu zgłoszeniowego ZUS ZUA, należy rozliczyć składki na ubezpieczenia byłego zleceniobiorcy w raportach ZUS RCA. Raporty te należy złożyć w komplecie z korektą deklaracji rozliczeniowych za marzec, kwiecień i maj br. Wynagrodzenie, jakie otrzymywał zleceniobiorca, zostało określone w umowie zlecenia w kwotowej wysokości. Dlatego podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy jest kwota wypłaconego mu przychodu (art. 18 ust. 3 ustawy systemowej).

W marcu br. zleceniobiorca otrzymał wynagrodzenie w wysokości 2600 zł za pracę w lutym i marcu br.

W lutym br. umowa zlecenia nie stanowiła tytułu do ubezpieczeń społecznych ani zdrowotnego z uwagi na status studenta. Dlatego w raporcie za marzec br. należy rozliczyć składki od przychodu wypłaconego w marcu br., ale należnego wyłącznie za pracę w marcu. Wysokość podstawy wymiaru składek, jaką należy przyjąć, zależy od zapisów zawartych z umowie zlecenia (np. zapis: „zleceniobiorca otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1300 zł płatne raz na dwa miesiące” - należy przyjąć, że podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie kwota 1300 zł; zapis: „zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie raz na dwa miesiące w wysokości 2600 zł” - należy przyjąć, że podstawą wymiaru składek jest kwota równa 31/60 z 2600 zł, tj. 1343,33 zł).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »