| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki ZUS w 2017 r.

Składki ZUS w 2017 r.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. wynosić będzie 2 tys. zł brutto. Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia wrosną także składki ZUS. O ile wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców i pracodawców?

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. (Dz.U. poz. 1456) minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. wynosić będzie 2 tys. zł brutto. Oznacza to wzrost o 150 zł w porównaniu z rokiem 2016.

Wysokość składek ZUS nowego przedsiębiorcy (mały ZUS)

Preferencyjny ZUS obowiązuje w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Nowe firmy mają prawo do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne od podstawy, która wynosi 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od zadeklarowanej kwoty.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Z uwagi na to, że minimalne wynagrodzenie w 2017 r. będzie wynosiło 2 tys. zł, preferencyjne składki będą wyglądać następująco:

Powyższe oznacza, że przedsiębiorca opłacający preferencyjne składki ZUS w 2017 r., miesięcznie będzie płacił o 14,29 zł więcej niż w roku 2016.

Wysokość składek dla pozostałych przedsiębiorców

Pozostali przedsiębiorcy mają obowiązek opłacać tzw. duży ZUS. Prognozowane przeciętne wynagrodzenie na 2017 r. wynosi 4252 zł. Dla porównania w 2016 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4055 zł (wzrost o 197 zł). Podstawę wymiaru składek w tym przypadku stanowi 60% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 2551,20 zł.

Zgodnie z powyższym składki dla przedsiębiorców wynoszą:

* 1,80% składki na ubezpieczenie wypadkowe płatników zgłaszających nie więcej niż 9 osób ubezpieczonych

Zgodnie z powyższą tabelą, składki ZUS dla przedsiębiorców w 2017 r. wzrosną o 40,44 zł w porównaniu z 2016 r. Suma składek ZUS na miesiąc wyniesie 873,01 zł (nie licząc składki zdrowotnej).

Wysokość składki zdrowotnej w 2017 r. nie jest jeszcze znana – poznamy ją w styczniu 2017 r. Na marginesie wspomnieć należy, że kwota składki zdrowotnej obowiązującej w 2016 roku dla przedsiębiorców wynosiła 288,95 zł.

Koszty zatrudnienia pracownika w 2017 r.

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, od 1 stycznia 2017 r. wzrosną również koszty zatrudnienia pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy, otrzymujących minimalną płacę.

* Przy założeniu, że składka wypadkowa wynosi 1,8% i na pracownika nie przysługuje ulga w opłacaniu składek na FP i FGŚP.

Terminy rozliczania i opłacania składek

Składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za dany miesiąc kalendarzowy należy rozliczać i opłacać w następujących terminach:

- do 5. dnia następnego miesiąca - jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,

- do 10. dnia następnego miesiąca - osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie,

- do 15. dnia następnego miesiąca - pozostali płatnicy.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych,

- Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »