| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy dofinansowanie zagranicznych wczasów z zfśs jest wolne od składek

Czy dofinansowanie zagranicznych wczasów z zfśs jest wolne od składek

Pracownik, który wyjeżdża na „weekend majowy” do Kijowa, złożył wniosek o dofinansowanie wypoczynku ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W ustawie o zfśs cały czas jest zapis o możliwości dofinansowania tylko krajowego wypoczynku, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że jest to niezgodne z Konstytucją RP. Czy w związku z brakiem zmiany ustawy, jeśli wypłacimy to dofinansowanie i nie odprowadzimy od niego składek, możemy się narazić na kary ze strony ZUS?

RADA

Jeśli wypłacą Państwo pracownikowi z zfśs dofinansowanie wypoczynku w Kijowie, dofinansowanie to będzie wolne od składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Warunkiem jest przyznanie tego świadczenia przy uwzględnieniu sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Zapis w ustawie o zfśs ograniczający możliwość dofinansowania do wypoczynku krajowego, nie obowiązuje od dnia opublikowania wyroku TK.

UZASADNIENIE

Trybunał Konstytucyjny uznał w wyroku z 28 marca 2007 r. (sygn. akt K 40/04), że finansowany bądź współfinansowany ze środków zfśs może być także wypoczynek za granicą. Mimo że ustawa o zfśs wymienia jako działalność socjalną tylko formy krajowego wypoczynku, to od dnia ogłoszenia wyroku TK w dzienniku ustaw (tj. od 18 kwietnia 2007 r.) można dofinansowywać również wypoczynek zagraniczny. Jeśli regulamin funduszu przewiduje dofinansowanie wypoczynku, a pracownik spełnia kryteria do jego przyznania, to nie mogą mu Państwo odmówić tego dofinansowania z powodu wypoczynku za granicą.

Świadczenia, które są wypłacane pracownikom z zfśs, są przychodami ze stosunku pracy, ale podlegają zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne (a także na ubezpieczenie zdrowotne), pod warunkiem że zostały przyznane zgodnie z zasadami wykorzystania środków tego funduszu.

Oznacza to, że ze składek są zwolnione świadczenia sfinansowane lub dofinansowane ze środków zfśs, po spełnieniu łącznie trzech warunków:

• świadczenie wchodzi w zakres działalności socjalnej w rozumieniu ustawy o zfśs,

• pracownicy mają prawo do świadczeń z zfśs w zróżnicowanej wysokości, w zależności od sytuacji rodzinnej, życiowej i materialnej tych osób i ich rodzin,

• wypłata dofinansowania nastąpiła zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie zfśs.

Gdyby odnieść się wyłącznie do ustawy o zfśs, dofinansowanie wypoczynku zagranicznego, które nie mieści się w pojęciu działalności socjalnej określonym w tej ustawie, nie spełniałoby pierwszego warunku i podlegałoby składkom na ubezpieczenia pracownika. W tym zakresie zastosowanie ma jednak wiążący wyrok TK, wskazujący na niekonstytucyjność tego przepisu.

Oznacza to, że jeśli przyznają Państwo pracownikowi dofinansowanie do wypoczynku w Kijowie uwzględniając jego sytuację, to będzie ono zwolnione ze składek bez względu na wysokość tego dofinansowania.

Korzyści

Świadczenia przyznane pracownikom z zfśs są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne bez ograniczenia kwotowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Krawczyk

Szef Departamentu Korporacyjnego Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. Jest adwokatem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym w renomowanych kancelariach prawnych w Polsce i za granicą. Jej doświadczenie w zakresie prawa pracy obejmuje doradztwo w zakresie m.in. czasu pracy, zwolnień grupowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy (z zachowaniem okresu wypowiedzenia i w trybie dyscyplinarnym), zakazów konkurencji, nawiązywania stosunku pracy z menedżerami zarządzającymi, obowiązków pracodawcy i pracowników, rodzicielstwa, chorób pracowników oraz sporów przed sądami pracy. Doradza jako ekspert z zakresu prawa pracy w procesach restrukturyzacji spółek i reorganizacji grup kapitałowych. Do jej klientów należą renomowane firmy i grupy kapitałowe z sektorów produkcyjnego, handlu detalicznego, wydawniczego, IT i usługowego. Często wyjaśnia sposób stosowania poszczególnych regulacji z zakresu prawa pracy na łamach prasy i w mediach. Specjalizuje się również w procesach przeprowadzania inwestycji, tworzenia joint venture, w transakcjach fuzji i przejęć oraz reorganizacji spółek. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu w Poznaniu, Europeistyki na tym samym wydziale ze specjalizacją prawo Unii Europejskiej oraz Wydziału Prawa i Nauk o Państwie na Uniwersytecie w Bonn, gdzie uzyskała tytuł magistra prawa porównawczego. Odbyła staż w Komisji Europejskiej w Brukseli w Dyrektoriacie Generalnym Rynku Wewnętrznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK