| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy opłacać składki od odsetek za zwłokę

Czy opłacać składki od odsetek za zwłokę

Wyrokiem sądu pracodawca został zobowiązany do wypłacenia byłemu prezesowi nagrody z zysku za 2006 rok wraz z odsetkami za zwłokę. Prezes był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a w roku, którego wypłata dotyczy, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przekroczyła roczny limit. Czy możemy odstąpić od opłacenia składek od nagrody w przypadku wypłacenia jej w kwietniu tego roku? Czy trzeba naliczać składki od odsetek za zwłokę? W jaki sposób wypłata ta powinna być wykazana w dokumentach składanych do ZUS?

Nie. Nagroda z zysku jest przychodem ze stosunku pracy, od którego składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne powinny być opłacone. Składek nie należy natomiast opłacać od kwoty odsetek.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za ubezpieczonego nie może być wyższa w danym roku kalendarzowym od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tej kwoty, za ubezpieczonego do końca danego roku kalendarzowego, nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, określając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla pracownika posługuje się pojęciem przychodu, a więc decydujące znaczenia ma data dokonania wypłaty, a nie okres, za który przychód jest należny. Dlatego też z uwagi, że nagroda zostanie wypłacona w kwietniu tego roku (jest przychodem z 2008 roku), powinny być od niej naliczone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Płatnik składek od wypłaconej nagrody nie powinien naliczać składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tylko wówczas, gdy w 2008 roku - przed dniem dokonania wypłaty, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika przekroczyła roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (w 2008 roku roczna podstawa wynosi 85 290 zł). Wówczas były pracownik powinien złożyć płatnikowi oświadczenie na piśmie o tym, iż w 2008 roku jego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osiągnęła roczny limit. Takie oświadczenie będzie dla pracodawcy podstawą do nienaliczania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wypłacone wynagrodzenie powinno zostać rozliczone w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 XX. W raporcie tym, składanym za miesiąc, w którym nastąpi wypłata nagrody, powinny być wykazane należne składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

MARCIN LIPIŃSKI

specjalista od ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego

Podstawa prawna:

18 ust. 1, art. 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 149, poz. 982 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »