| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zwrot nadpłaty z ZUS

Zwrot nadpłaty z ZUS

Do końca 2016 roku można odzyskać zwrot nadpłaty z ZUS. Kto ma największe szanse na zwrot zapłaconych składek?

Zwrot nadpłaty z ZUS sprzed 10 lat tylko do końca roku

Tylko do końca 2016 można odzyskać składki z ZUS nawet sprzed 10 lat. Od przyszłego roku okres ten zostanie skrócony do 5 lat.

Dotyczy to przedsiębiorstw, które zatrudniają ponad 10 pracowników. Największe szanse na odzyskanie zapłaconych składek maja firmy zajmujące się przemysłem przetwórczym, oraz te, które charakteryzują się niewielką wypadkowością. W firmach zatrudniających ponad 100 pracowników, pracodawca może odzyskać nawet kilkaset tysięcy zł.

Polecamy produkt: Jak przygotować się do zmian przepisów prawa pracy i ZUS w 2016 r. (PDF)

Według raportu EY z kwietnia 2016r. „Koszty bezpieczeństwa pracy i prewencja wypadkowa” ponad połowa pracodawców jest zdania, że składka wypadkowa, jaką płacą co miesiąc do ZUS, jest zbyt wysoka. W badaniu wzięło udział 250 przedstawicieli zarządów polskich firm zatrudniających powyżej 100 pracowników.

Wysokość składki ubezpieczenie wypadkowego ustalana jest indywidualnie dla firm. Składka dla firm zgłaszających 10 pracowników waha się w przedziale 0,40%-3,60%, natomiast w mniejszych firmach wynosi 1,8%. ZUS może podnieść lub obniżyć tą stawkę w oparciu o liczbę wypadków przy pracy i liczbę pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia życia lub zdrowia.

Przeprowadzane badanie wykazało, że 60 proc. badanych uważa, że wartości tych składek w ich firmach są optymalne. Jednak tylko 4 proc. całkowicie się z tym zgadza. Natomiast prawie 25 proc. nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie ze względu na brak wiedzy w tym zakresie.

Wielu przedsiębiorców nie jest świadomych tego, że składkę na ubezpieczenie wypadkowe można zgodnie z prawem obniżyć, jak też podwyższyć. Aby złożyć wniosek do ZUS o obniżenie stawki, należy najpierw dokładnie sprawdzić dokumentację BHP oraz kadr i płac pracowników, a następnie w razie wykazania nieprawidłowości dokonać korekt.

Może zajść sytuacja, kiedy to inspektor pracy wyprzedzi pracodawcę i sam wystąpi z wnioskiem o zmianę stawki. W sytuacji kiedy podczas dwóch następujących po sobie kontroli zostanie stwierdzone rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ZUS może wydać decyzję o podwyższeniu płatnikowi wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe na cały najbliższy rok składkowy nawet o 100 proc.

Natomiast w przypadku kiedy przedsiębiorca złoży wniosek o obniżenie składki wypadkowej i zwrot nadpłaty, a ZUS wykryje niedopłatę, to pracodawca może zostać ukarany podniesieniem stawki do wysokości 150 proc. zaległości plus odsetki. Warto więc nawet zapobiegawczo jeszcze raz pochylić się nad dokumentację i sprawdzić jej poprawność.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK