| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki od umowy zlecenia w 2016 roku

Składki od umowy zlecenia w 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 roku ulegają zmianie zasady odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia. Osoby wykonujące pracę na podstawie więcej niż jednej umowy zlecenia lub posiadające inny tytuł do ubezpieczenia zostaną objęte tym obowiązkiem.

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej do której stosuje się przepisy o zleceniu są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Do końca bieżącego roku obowiązek ten może być jednak wyłączony, jeżeli pracownik posiada też inne tytuły do ubezpieczenia, zawarł umowę z własnym pracodawcą lub wykonywał pracę na jego rzecz. Taki zleceniobiorca chcąc podnieść wysokość pobieranych w przyszłości świadczeń mógł złożyć wniosek o objęcie go ubezpieczeniem.

Od 1 stycznia 2016 roku w związku z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zleceniobiorca będzie objęty obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe o ile łączna podstawa wymiaru składek ze wszystkich tytułów nie będzie przekraczać w danym miesiącu kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli nastąpi zbieg tytułów do ubezpieczenia obowiązuje zasada pierwszeństwa ich powstania, co oznacza, że pierwszy powstały tytuł będzie brany pod uwagę przy zapłacie składki za ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ubezpieczony może jednak dowolnie wybrać inny spośród posiadanych lub zgłosić chęć opłacania składek również z innych tytułów.

Polecamy serwis: Opłacanie składek

Zbieg tytułów do obowiązkowego ubezpieczenia

Zmiany te mają zastosowanie do osób, które łączą tytuł wynikający z umowy zlecenia z umową o pracę, prowadzeniem pozarolniczej działalność gospodarczej, wykonywaniem pracy nakładczej, byciem duchownym, posłem lub senatorem lub wykonywaniem kolejnej umowy agencyjnej lub zlecenia.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Najistotniejszą zmianą jest zlikwidowanie możliwości wyłączenia obowiązku opłaty składek za pracownika, który wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia wobec tego samego podmiotu. Było to rozwiązanie często nadużywane prze pracodawców, dlatego też po 1 stycznia 2016 roku praca wykonywana w oparciu o umowę zlecenie, będzie podlegała takim samym zasadom ubezpieczeniowym jak praca wykonywana na podstawie umowy o pracę. Płatnik zgłaszając pracownika do ubezpieczenia nie wykazuje dwóch oddzielnych umów, tylko traktuje je jako jedną.

W przypadku pozostawania w stosunku pracy i zawarcia umowy zlecenia z podmiotem innym niż własny pracodawca będzie podlegało zasadom ogólnym, czyli ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia będzie obowiązkowe, o ile podstawa wymiaru składek z tytułu umowy o pracę będzie wynosić miesięcznie mniej niż minimalne wynagrodzenie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK