| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki od umowy zlecenia w 2016 roku

Składki od umowy zlecenia w 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 roku ulegają zmianie zasady odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia. Osoby wykonujące pracę na podstawie więcej niż jednej umowy zlecenia lub posiadające inny tytuł do ubezpieczenia zostaną objęte tym obowiązkiem.

Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i umowa zlecenie będzie zbiegiem tytułów tylko, jeżeli zlecenie nie jest związane z prowadzoną działalnością. Jeżeli wysokość składek za ubezpieczenie z tytułu umowy zlecenia jest równa lub wyższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność wtedy ubezpieczenie emerytalne i rentowe z obu tytułów jest obowiązkowe. Rozstrzygnięcie z którego tytułu należy opłacać składkę będzie wynikać z zasady pierwszeństwa powstania.

Nowelizacja ma duże znaczenie szczególnie dla osób wykonujących kilka umów zlecenia. Jeżeli będą wykonywać pracę u kilku różnych pracodawców każdy z nich - w obawie przed nieprawidłowościami - może ich zgłosić do ubezpieczenia, odprowadzać składki co wpłynie na wysokość faktycznie otrzymywanych poborów. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy pod koniec roku okaże się, że suma wszystkich składek przekroczy wysokość minimalnego wynagrodzenia co sprawi, że zleceniodawca będzie musiał zwrócić zleceniobiorcy nadwyżkę, która została przeznaczona na opłatę składki i potrącona z jego poborów.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2015 r., poz. 1506) 

Zobacz również: Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK