| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od dofinansowania wstępu na basen trzeba opłacać składki

Czy od dofinansowania wstępu na basen trzeba opłacać składki

Pracodawca z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dofinansowuje pracownikom koszty wstępu na basen. Czy od tych kwot zobowiązany jest opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Nie. Jeżeli pracodawca finansuje swoim pracownikom wstęp na basen z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie wlicza tych kwot do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany u pracodawcy z tytułu pozostawania w ramach stosunku pracy. Przychodem są wszelkie wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty. Równocześnie przewidziane zostały pewne kategorie przychodów określone w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, których nie wlicza się do podstawy wymiaru. Wśród wyłączeń z podstawy wymiaru składek wymienione zostały świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Środki funduszu przeznaczone są na działalność socjalną, polegającą na wspieraniu pracowników pod względem ekonomicznym. Środki muszą być jednak wydatkowane zgodnie z celem, któremu służą, czyli na różne rodzaje działalności: kulturalno-oświatową, sportowo-rekreacyjną, organizowanie wypoczynku, udzielanie pomocy materialnej.

Gdy środki przeznaczone na dofinansowanie kosztów korzystania z basenu pochodzą z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie wchodzą do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a w konsekwencji na ubezpieczenie zdrowotne. Również w sytuacji, gdy pracodawca przekazuje pracownikom karnety na basen kupione ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, wartość tych karnetów nie jest oskładkowana.

PRZEMYSŁAW GOGOJEWICZ

specjalista od ubezpieczeń społecznych

Podstawa prawna:

Art. 18 ustawy z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Art. 81 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Par. 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »