| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od wynagrodzenia wypłacanego po ustaniu zatrudnienia trzeba naliczyć składki na Fundusz Pracy

Czy od wynagrodzenia wypłacanego po ustaniu zatrudnienia trzeba naliczyć składki na Fundusz Pracy

W lutym br. wypłaciliśmy nagrodę roczną osobie, która pracowała w naszej firmie do końca grudnia 2007 r. Nagroda została wypłacona w wysokości 2300 zł. Czy od tej kwoty należy naliczyć również składki na Fundusz Pracy?

RADA

Od kwoty nagrody należy naliczyć, poza składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, również składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

UZASADNIENIE

Składki na Fundusz Pracy (FP) należy obowiązkowo opłacać za pracowników (również byłych pracowników), których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w przeliczeniu na okres miesiąca jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2008 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 1126 zł, a w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy - 80% tej kwoty, tj. 900,80 zł.

Z kolei składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) są opłacane obowiązkowo za pracowników oraz byłych pracowników, nawet jeśli osiągają wynagrodzenie niższe od minimalnego. Składki na ten fundusz muszą być opłacane za osoby, które obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

WAŻNE!

Składki na FP i FGŚP są naliczane od wynagrodzenia ze stosunku pracy, nawet jeśli to wynagrodzenie zostało wypłacone po ustaniu zatrudnienia.

Gdy po ustaniu zatrudnienia pracownikowi zostaje wypłacone wynagrodzenie za część miesiąca w wysokości niższej niż minimalne wynagrodzenie, to ustalając, czy trzeba za niego zapłacić składkę na Fundusz Pracy, należy wcześniej sprawdzić wysokość wypłaconego byłemu pracownikowi wynagrodzenia w przeliczeniu na okres miesiąca oraz ustalić, czy w miesiącu wypłaty jest to jedyny tytuł do opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

PRZYKŁAD

Umowa o pracę zawarta z pracownicą na czas określony została rozwiązana przez spółkę za dwutygodniowym wypowiedzeniem z datą 8 marca br. Wynagrodzenie za czas pracy w marcu, w wysokości 246 zł, pracownica otrzymała 7 marca. Miesięcznie pracownica zarabiała 980 zł (zatrudnienie na 3/4 etatu). W związku z tym, że w przeliczeniu na okres miesiąca pracownica osiągała wynagrodzenie niższe od minimalnego (980 zł), spółka nie opłacała za nią składki na FP. Jednak od 1 marca br. pracownica podjęła pracę na umowę zlecenia, z miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 300 zł, z której podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Podstawa wymiaru składek na jej ubezpieczenia emerytalne i rentowe za marzec br. jest w przeliczeniu na okres miesiąca wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę (980 zł + 300 zł > 1126 zł), dlatego zarówno spółka, jak i zleceniodawca powinni opłacić za nią za marzec składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, a także na FP i FGŚP.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK