| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy ZUS powinien wydać zaświadczenie o długach z tytułu składek

Czy ZUS powinien wydać zaświadczenie o długach z tytułu składek

Jedna spółka zamierza od drugiej nabyć prawo użytkowania wieczystego nieruchomości. Aby nie odpowiadać za długi z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, wystąpiliśmy do ZUS na podstawie art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 112 i 306g Ordynacji podatkowej, z wnioskiem o wydanie zaświadczenia. Czy ZUS powinien nam takie zaświadczenie wydać?

Tak. ZUS powinien wydać zaświadczenie o wysokości zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Zgodnie z Ordynacją podatkową, do której odsyła art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nabywca składników majątku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym nieruchomości, o wartości jednostkowej wynoszącej w dniu zbycia co najmniej 15 tys. zł odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze zbywcą majątku za powstałe do dnia nabycia zaległości z tytułu składek związane z prowadzoną przez zbywcę działalnością gospodarczą. Przywołany art. 112 Ordynacji podatkowej stanowi także, że nabywca nie odpowiada za zaległości, które nie zostały ujawnione w zaświadczeniu (o którym mowa w art. 306g) wydawanym na wniosek nabywcy za zgodą zbywcy.

Uważamy, że zgodnie z zasadami prawidłowej wykładni należy uznać, że skoro ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych odsyła do art. 112 Ordynacji Podatkowej, a ten odsyła do art. 306g Ordynacji, to w związku z brakiem wyraźnego wyłączenia należy uznać, że przepisy przywołanej ustawy odsyłają, za pośrednictwem art. 112, również do art. 306g Ordynacji. Zaznaczamy, że pozbawienie nabywcy nieruchomości działającego w dobrej wierze możliwości wyłączenia lub ograniczenia solidarnej odpowiedzialności z tego tytułu jest sprzeczne z ogólnymi zasadami konstytucyjnymi. Celem omawianej konstrukcji zaświadczeń wydawanych w trybie art. 306g Ordynacji podatkowej jest stworzenie gwarancji bezpieczeństwa obrotu gospodarczego poprzez możliwość poznania publicznoprawnych zaległości zbywcy i uzyskanie informacji o granicy swojej ewentualnej odpowiedzialności.

Na potwierdzenie powyższego przywołać można wyrok, który zapadł w grudniu przed Sądem Okręgowym w Warszawie, zgodnie z którym organ rentowy jest zobowiązany do wydania uprawnionemu podmiotowi zaświadczenia wydawanego na podstawie art. 112 w związku z art. 306g Ordynacji podatkowej, w przedmiocie wysokości zaległości podmiotu w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne.

KAZIMIERZ ROMANIEC, KRZYSZTOF KAŁŁAUR

Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Miller, Canfield, W. Babicki, A. Chełchowski i Wspólnicy

Podstawa prawna:

Art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Art. 112 w zw. z art. 306g ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »