| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Umowy cywilnoprawne - podstawa wymiaru i wysokość składki na ubezpieczenie społeczne

Umowy cywilnoprawne - podstawa wymiaru i wysokość składki na ubezpieczenie społeczne

Niektóre z umów cywilnoprawnych objęte są ubezpieczeniem społecznym. Aby prawidłowo rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, trzeba znać podstawę wymiaru i obliczyć wysokość składek na ubezpieczenie społeczne.

Które umowy podlegają ubezpieczeniu społecznemu?

Według ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczeniu usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast dobrowolne – aby do niego przystąpić, zainteresowany musi złożyć odpowiedni wniosek.

Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca?

Podstawa wymiaru składki

Podstawę wymiaru składki opłacanej z umów cywilnoprawnych stanowi przychód uzyskiwany z danej umowy. Przychód może być określony kwotowo, w stawce godzinowej, w stawce akordowej, prowizyjnie. Jeżeli zapłata zostanie jest regulowana w innej formie, podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne stanowi zadeklarowana kwota, która nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Przychód definiowany jest zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych i oznacza otrzymywane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymywanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zadaj pytanie na naszym FORUM

Ustawa określa górną granicę składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Rocznie za jednego zleceniobiorcę płatnik nie może zapłacić więcej niż trzydziestokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę w gospodarce narodowej za dany rok kalendarzowy. W 2013 roku kwota ta wynosiła 111 390 zł, zaś w 2014 została określona na 112 380 zł.

Ograniczenie to nie dotyczy składek na ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe. Jednak składka miesięczna na ubezpieczenie chorobowe nie może być wyższa niż 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Wysokość składek

Składka na ubezpieczenie społeczne emerytalne, rentowe i chorobowe wyrażana jest w wysokości określonej procentowo. Wartość ta jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych. Natomiast składka na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana w zależności od wykonywanego zawodu, ryzyka wystąpienia chorób zawodowych, zagrożeń zawodowych i ich skutków.

Wysokość składek na poszczególne ubezpieczenia wynosi:

  • emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru,
  • rentowe – 8% podstawy wymiaru,
  • chorobowe – 2,45% podstawy wymiaru,
  • wypadkowe – od 0,67% do 3,33% podstawy wymiaru

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK