| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Umowy cywilnoprawne - podstawa wymiaru i wysokość składki na ubezpieczenie społeczne

Umowy cywilnoprawne - podstawa wymiaru i wysokość składki na ubezpieczenie społeczne

Niektóre z umów cywilnoprawnych objęte są ubezpieczeniem społecznym. Aby prawidłowo rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, trzeba znać podstawę wymiaru i obliczyć wysokość składek na ubezpieczenie społeczne.

Które umowy podlegają ubezpieczeniu społecznemu?

Według ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczeniu usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast dobrowolne – aby do niego przystąpić, zainteresowany musi złożyć odpowiedni wniosek.

Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca?

Podstawa wymiaru składki

Podstawę wymiaru składki opłacanej z umów cywilnoprawnych stanowi przychód uzyskiwany z danej umowy. Przychód może być określony kwotowo, w stawce godzinowej, w stawce akordowej, prowizyjnie. Jeżeli zapłata zostanie jest regulowana w innej formie, podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne stanowi zadeklarowana kwota, która nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Przychód definiowany jest zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych i oznacza otrzymywane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymywanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zadaj pytanie na naszym FORUM

Ustawa określa górną granicę składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Rocznie za jednego zleceniobiorcę płatnik nie może zapłacić więcej niż trzydziestokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę w gospodarce narodowej za dany rok kalendarzowy. W 2013 roku kwota ta wynosiła 111 390 zł, zaś w 2014 została określona na 112 380 zł.

Ograniczenie to nie dotyczy składek na ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe. Jednak składka miesięczna na ubezpieczenie chorobowe nie może być wyższa niż 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Wysokość składek

Składka na ubezpieczenie społeczne emerytalne, rentowe i chorobowe wyrażana jest w wysokości określonej procentowo. Wartość ta jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych. Natomiast składka na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana w zależności od wykonywanego zawodu, ryzyka wystąpienia chorób zawodowych, zagrożeń zawodowych i ich skutków.

Wysokość składek na poszczególne ubezpieczenia wynosi:

  • emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru,
  • rentowe – 8% podstawy wymiaru,
  • chorobowe – 2,45% podstawy wymiaru,
  • wypadkowe – od 0,67% do 3,33% podstawy wymiaru
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »