REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS 2015

Natalia Stawecka
Składki ZUS w 2015 r. /fot. Fotolia
Składki ZUS w 2015 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Regulacja dotycząca składek na ubezpieczenie społeczne w 2015 r. nie uległa zmianie, zatem ich wysokość zależeć będzie m.in. od minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Składki ZUS w 2015 r.

Dla wszystkich ubezpieczonych wysokość składek na poszczególne ubezpieczenia od 1 stycznia 1999 r. wynosi:

Autopromocja
  •  ubezpieczenie emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru,
  • ubezpieczenia rentowe – 8,00% podstawy wymiaru,
  • ubezpieczenie chorobowe – 2,45% podstawy wymiaru,
  • ubezpieczenie wypadkowe – od 0,67% do 3,86% podstawy wymiaru.

Sprawdź: Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r.

Ponadto:

  • składka na Fundusz Pracy od 1 stycznia 1999 r. wynosi 2,45% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
  • składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od 1 stycznia 2006 r. wynosi 0,10% podstawy wymiaru.
  • składka na ubezpieczenie zdrowotne od 1 stycznia 2007 r. wynosi 9,00% podstawy wymiaru.

Polecamy produkt: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF

Składki osób, które prowadzą pozarolniczą działalność w 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Odnośnie osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, oraz:

  • nie prowadzą bądź nie prowadziły w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej pozarolniczej działalności,
  • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej,

podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2015 r. stanowić będzie zadeklarowana kwota, nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2015 r. Minimalne wynagrodzenie za pracę na 2015 r. ustalone zostanie zaś w drodze negocjacji w ramach Komisji Trójstronnej do dnia 15 czerwca 2014 r. Zgodnie z najnowszymi prognozami wynosić ono będzie co najmniej 1731 zł.

Zobacz również: Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

2. W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, czyli:

  • osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych nie wymienionych,
  • twórców i artystów,
  • osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu (w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), a także osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych),
  • wspólników jednoosobowych spółek z o. o. oraz wspólników spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich,
  • osób prowadzących publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół (na podstawie przepisów o systemie oświaty),
  • osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność,

kwota składki na ubezpieczenie społeczne (w tym ew. również na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) w 2015 r. ustalona zostanie na podstawie wysokości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego - minimalną podstawę wymiaru dla tych osób stanowić będzie kwota 60% jego wysokości.

Zobacz również: Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Składki na ubezpieczenie zdrowotne i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

W 2015 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich osób wymienionych powyżej stanowić będzie kwota zadeklarowana, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2014 r., włącznie z wypłatami z zysku. Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r., począwszy od składek należnych od dnia 1 stycznia 2015 r., nie może być niższa niż 9,00% podstawy wymiaru.

W 2015 r.podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla wszystkich osób wymienionych powyżej nie będzie mogła przekraczać miesięcznie kwoty 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, które zostanie przyjęte do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ten rok.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia chorobowe

Składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2015 r.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana jest na okres roku składkowego, który w 2015 r. obejmie okres od dnia 1 kwietnia 2015 r. do dnia 31 marca 2016 r. Podstawą prawną tego rozwiązania jest przepis art. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 nr 167, poz. 1322).

Na podstawie przepisu art. 32 ust. 1 ustawy ZUS przekaże informację o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w 2015 r. płatników składek, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy kolejne lata kalendarzowe do 20 kwietnia 2015 r. 

Polecamy serwis: Ubezpieczenia wypadkowe

Osoby, które nie zaliczają się do wskazanej powyżej grupy, w 2015 r. będą musiały samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki na 2015 r. Wysokość ich składki zależała będzie od tego, ilu zgłoszą ubezpieczonych. Osoby zgłaszające do ubezpieczenia wypadkowego minimum 10-ciu ubezpieczonych, którzy nie byli zobowiązani do przekazywania informacji ZUS IWA przez trzy ostatnie lata kalendarzowe, ustalą na 2015 r. stopę procentową składki na to ubezpieczenie w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należą (art. 33 ust. 1 ww. ustawy). Płatnicy, którzy zgłoszą do ubezpieczenia wypadkowego maksymalnie 9-ciu ubezpieczonych, ustalą stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 50 % najwyższej stopy procentowej ustalonej na 2015 r. dla grup działalności (art. 28 ust. 1 ww. ustawy).

W jakich terminach należy rozliczyć i opłacić składki?

Przepisy wskazują dokładnie, do kiedy należy rozliczyć się z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, jak również na fundusze pozaubezpieczeniowe (Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych). W 2015 r. za każdy miesiąc kalendarzowy składki będą musiały zostać rozliczone i opłacone w terminie:

  • do 5. dnia następnego miesiąca dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
  • do 10. dnia następnego miesiąca dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie,
  • do 15. dnia następnego miesiąca dla pozostałych płatników.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    REKLAMA

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

    Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

    REKLAMA

    Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

    Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

    Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

    Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

    REKLAMA