| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zaległe wynagrodzenie a składki na ubezpieczenie społeczne

Zaległe wynagrodzenie a składki na ubezpieczenie społeczne

Wypłacając pensję z opóźnieniem, pracodawca musi uiścić składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę zdrowotną. Nie powinien jednak w tym celu korygować raportów za poprzednie miesiące.

Jak wynika z ostatnich danych Państwowej Inspekcji Pracy, coraz więcej pracodawców zalega z bieżącą wypłatą wynagrodzeń dla swoich pracowników. Czasami zaległe pensje wypłacają dobrowolnie, a niekiedy konieczne jest sądowe dochodzenie przez pracowników swoich roszczeń i uzyskanie wyroku zasądzającego wypłatę zaległego wynagrodzenia.

Bez odsetek za zwłokę

Wypłacając pracownikowi zaległą pensję, pracodawca musi odprowadzić od niej składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, chorobowe, wypadkowe, a także składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Są to więc te same należności, które musi uiścić w przypadku, gdy płaci wynagrodzenie w wymaganym terminie.

Pracodawca musi odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wszystkich składników stanowiących podstawę wymiaru tych składek również wtedy, gdy wypłacił je z opóźnieniem i niezależnie od tego, czy zaległa wypłata została dokonana jeszcze w czasie trwania stosunku pracy, czy już po jego ustaniu. Warto jednak podkreślić, że do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne ustalanej dla celów wymierzenia składek od zaległego wynagrodzenia nie podlegają wliczeniu odsetki za zwłokę, które pracodawca zapłacił w związku z opóźnioną wypłatą pensji. [przykład]

Pracodawca wypłacający pracownikowi bieżące wynagrodzenie musi rozliczyć należne od tego przychodu składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, przekazując do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych, w tym imienny raport miesięczny (ZUS RCA). Składki muszą być w nim wykazane z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xxx. 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK