| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy można opłacać składki od niższej podstawy

Czy można opłacać składki od niższej podstawy

Od 5 czerwca 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą. Z działalności zgłosiłem się wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż równocześnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę i moje wynagrodzenie jest wyższe od minimalnego. Z końcem stycznia moja umowa o pracę zostanie rozwiązana i z działalności będę opłacał za siebie także składki na ubezpieczenia społeczne. Dowiedziałem się, że będę mógł opłacać składki od niższej podstawy. Czy uprawnienie to jest ograniczone czasowo? Jakie druki powinienem złożyć do ZUS?

Tak.

Będzie pan mógł opłacać składki od niższej podstawy za okres do 30 czerwca 2008 r.

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej podstawy wymiaru, nie niższej jednak niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, przysługuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą (przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia prowadzenia działalności) pod warunkiem, że:

• w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,

• nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej aktualnie działalności

Z uwagi, że działalność została rozpoczęta 5 czerwca 2006 r., składki od obniżonej podstawy może pan opłacać za okres do 30 czerwca 2008 r.

Obowiązek ubezpieczeń z działalności powstanie od 1 lutego 2008 r. - po ustaniu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Wiąże się to z koniecznością złożenia do ZUS dokumentów zgłoszeniowych. Powinien pan złożyć formularz ZUS ZWUA i z działalności wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego podając w pole data ustania obowiązku ubezpieczeń 01.02.2008 r. Następnie powinien pan złożyć formularz ZUS ZUA z kodem tytułu do ubezpieczeń 05 70 XX i z działalności zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego, zdrowotnego oraz ewentualnie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

MARCIN LIPIŃSKI

specjalista od ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego

Podstawa prawna:

Art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »