| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Od kiedy będzie można sporządzić w Płatniku roczną zbiorczą informację dla ubezpieczonych

Od kiedy będzie można sporządzić w Płatniku roczną zbiorczą informację dla ubezpieczonych

Najpóźniej do 28 lutego 2013 r. płatnicy mają obowiązek przekazać zatrudnionym roczną informację o składkach, które zostały za nich rozliczone w ZUS od stycznia do grudnia 2012 r. Przy jej sporządzaniu będą mieli do dyspozycji tylko funkcjonalności obecnie obowiązującej wersji programu Płatnik. ZUS nie planuje bowiem przed końcem lutego udostępnić nowego oprogramowania, które umożliwiłoby automatyczne generowanie rocznej informacji dla ubezpieczonego.

Płatnicy, którzy na bieżąco przekazywali ubezpieczonym informacje o należnych za nich składkach, nie mają obecnie obowiązku ponownego przekazywania im zbiorczego zestawienia rocznego, chyba że ubezpieczony tego zażąda. Muszą jednak pamiętać, że informacja roczna powinna uwzględniać nie tylko pierwszorazowe dane przekazane do ZUS, ale również ewentualne korekty składane w ciągu roku. Dlatego w odniesieniu do osób, za które były składane korekty raportów rozliczeniowych, konieczne będzie ponowne przekazanie informacji o składkach, z uwzględnieniem złożonych korekt.

Przy sporządzaniu rocznej informacji dla ubezpieczonego płatnicy muszą posłużyć się obecnie obowiązującą wersją programu Płatnik. Jak poinformował ZUS na pytanie naszej redakcji, do końca lutego br. nie zostanie wprowadzona do użytku nowa funkcjonalność Płatnika, która umożliwiłaby automatyczne wygenerowanie informacji rocznej dla ubezpieczonego. ZUS wyjaśnił, że udostępnienie wersji oprogramowania, która umożliwi tworzenie informacji rocznej, jest planowane dopiero w czerwcu 2013 r.

Płatnicy, którzy korzystają z systemu kadrowo-płacowego posiadającego funkcję wydruku danych miesięcznych za wskazany okres (od stycznia do grudnia 2012 r.), mogą przekazać swoim ubezpieczonym taki wydruk zamiast 12 raportów ZUS RMUA wydrukowanych z programu Płatnik. Trzeba jednak pamiętać, że roczna informacja sporządzona w tej formie musi spełniać ustawowe wymagania, tzn. zawierać wszystkie elementy, które płatnik przekazał do ZUS w imiennych raportach miesięcznych za ubezpieczonego, z uwzględnieniem złożonych dokumentów korygujących.

Informacja ZUS z 15 stycznia 2013 r. w sprawie nowej wersji programu Płatnik

Zakład planuje udostępnienie w programie PŁATNIK funkcjonalności, która umożliwi tworzenie informacji rocznej. Nastąpi to w czerwcu 2013 r., co wynika z konieczności uwzględniania w tym oprogramowaniu innych zmian związanych z tworzeniem i weryfikacją dokumentów ubezpieczeniowych. Wydawanie kilku wersji oprogramowania na przestrzeni jednego półrocza byłoby niekorzystne dla płatników, ponieważ byliby oni zmuszeni do wielokrotnego instalowania nakładek na oprogramowanie. Zakład dodatkowo uprzejmie wyjaśnia, że można wykorzystać informacje dostępne w aktualnej wersji programu PŁATNIK w celu przekazania ubezpieczonym informacji rocznej za ubiegły rok. Informacje te mogą być udostępnione w formie wydruku lub dokumentu elektronicznego (za zgodą ubezpieczonego) danych miesięcznych za okres od stycznia do grudnia 2012 r. Możliwe jest również przekazanie informacji w innej formie, jeśli zostaną spełnione wymogi odnośnie do zakresu przekazywanej informacji (zakres ten ma bowiem odpowiadać danym, jakie zostały przekazane do ZUS w imiennych raportach miesięcznych za poszczególne miesiące w 2012 r. z uwzględnieniem korekt tych raportów).

Paulina Bieniek

Biuro Prasowe ZUS

 Podstawa prawna:

  • art. 41, ust. 1–6, ust. 8–8b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK