| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kto i na jakich warunkach będzie mógł się ubiegać o umorzenie zaległych składek – nowelizacja przepisów

Kto i na jakich warunkach będzie mógł się ubiegać o umorzenie zaległych składek – nowelizacja przepisów

Przedsiębiorcy, którzy mają zaległości w opłacaniu składek za okres przed 1 marca 2009 r., już niebawem będą mogli ubiegać się o ich umorzenie. Aby jednak ZUS darował długi, trzeba będzie spłacić pozostałe zaległe należności oraz opłacać na bieżąco wszystkie należne składki. Ustawa, wprowadzająca takie umorzenie składek, uchwalona 30 listopada 2012 r. przez Senat obecnie oczekuje na podpis prezydenta.

Ustawa o umorzeniu należności przewiduje wyłącznie umorzenie składek z tytułu własnego ubezpieczenia osoby prowadzącej pozarolniczą działalność. Jeśli osoba ta zatrudniała w ramach tej działalności pracowników (lub innych ubezpieczonych – np. zleceniobiorców) i ma zaległości w opłacaniu za nich składek, zaległości te nie podlegają umorzeniu na podstawie tej ustawy.

PRZYKŁAD

Marian D. od 2003 r. prowadzi własną, jednoosobową firmę (nigdy nie zatrudniał żadnej osoby). Obecnie zalega z opłaceniem składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wypadkowe, zdrowotne i Fundusz Pracy za lata 2007–2008. Należności te, w łącznej wysokości wraz z odsetkami i opłatami egzekucyjnymi 5400 zł, spłaca w ramach układu ratalnego zawartego z ZUS w 2011 r. Dotychczas spłacił 3500 zł, a termin płatności następnej raty przypada za miesiąc. Jeśli po wejściu w życie ustawy ubezpieczony przed terminem zapłaty zgłosi wniosek o umorzenie kolejnej raty, nie będzie już musiał spłacać pozostałej części długu (1900 zł). W jego przypadku umorzeniu podlega bowiem cała kwota nieopłaconych składek.

PRZYKŁAD

Janina K. od 4 lat prowadzi działalność gospodarczą. W 2008 r. zatrudniła dwóch pracowników, ale nie opłacała za nich składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Oprócz tego posiada zaległości z tytułu składek należnych na własne ubezpieczenia za okres od stycznia do grudnia 2008 r. W związku z wejściem w życie ustawy o umorzeniu należności ubezpieczona będzie mogła ubiegać się o umorzenie tej ostatniej zaległości. Nie będzie natomiast możliwe umorzenie w tym trybie zaległych składek, które zobowiązana była opłacać za własnych pracowników.

Powszechna abolicja składkowa

Ustawa o umorzeniu należności skierowana jest do wszystkich osób, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy systemowej.

Z umorzenia skorzystają zatem:

  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
  • twórcy i artyści,
  • osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu,
  • wspólnicy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
  • osoby prowadzące niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Ustawa umarza zaległości składkowe w głównej mierze osobom, u których zadłużenie powstało w wyniku niejasnych i często zmieniających się przepisów ubezpieczeniowych. Chodzi tu przede wszystkim o zmiany w zasadach podlegania tym ubezpieczeniom w okresie czasowego niewykonywania działalności gospodarczej. Do 19 września 2008 r. nie było przepisów jasno regulujących, jak należy ustalać taki okres. Ustalenia dokonywane czy to przez płatnika składek, czy to przez ZUS opierały się często na analizie dokumentacji składanej w innych urzędach (np. w urzędzie skarbowym) i budziły szereg wątpliwości. Zmieniło się to dopiero od 20 września 2008 r., gdy wprowadzona została możliwość formalnego zawieszenia przez przedsiębiorców prowadzonej działalności, łącznie z zawieszeniem obowiązku opłacania składek.

Na nowych regulacjach skorzystają również osoby, których zaległość w opłacaniu składek powstała w wyniku zmian przepisów dotyczących zbiegu prowadzenia działalności pozarolniczej z innym tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym. Taka sytuacja dotyczyła m.in. osób prowadzących działalność i wykonujących jednocześnie pracę nakładczą. Przypomnijmy, że dopiero od 1 marca 2009 r. obowiązuje przepis, zgodnie z którym osoba taka podlega obowiązkowym ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia działalności, zawsze gdy podstawa wymiaru składek z pracy nakładczej jest niższa niż obowiązująca ją minimalna podstawa wymiaru składek z tytułu działalności.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK