| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć składki od wypłaconego wynagrodzenia, gdy sąd uznał umowę zlecenia za umowę o pracę

Jak rozliczyć składki od wypłaconego wynagrodzenia, gdy sąd uznał umowę zlecenia za umowę o pracę

Do 30 kwietnia 2007 r. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, który po rozwiązaniu umowy zlecenia złożył pozew do sądu pracy o uznanie, że świadczył pracę na podstawie umowy o pracę. Zawarliśmy z nim ugodę przed sądem. Wydaliśmy mu świadectwo pracy, a do końca stycznia 2008 r. wypłacimy mu wyrównanie wynagrodzenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia przysługującego pracownikom zatrudnionym na pełny etat oraz wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak rozliczyć tę wypłatę w ZUS? Czy składkę na ubezpieczenia rentowe naliczyć w wysokości 6,5% czy 1,5%?

W przypadku pracowników podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest przychód osiągnięty z tytułu zatrudnienia, poza wynagrodzeniem chorobowym i zasiłkami, a także poza rodzajami przychodów, które zostały zwolnione ze składek na podstawie rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe; DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.

PRZYKŁAD

Inspektor pracy podważył prawidłowość zawarcia umowy zlecenia z osobą, która wykonuje pracę w warunkach właściwych do uznania za umowę o pracę. Pracodawca dokonał zmian w zgłoszeniu tej osoby w ZUS. Za pracę w październiku 2007 r. zleceniobiorca otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1280 zł oraz należności z tytułu podróży służbowych w wysokości 210 zł. Od wszystkich przychodów zostały naliczone składki na ubezpieczenia zleceniobiorcy, którym podlegał (obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, zdrowotnemu i dobrowolnie chorobowemu). W nowym raporcie, który pracodawca sporządził za październik 2007 r. z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00, pracodawca naliczał składki tylko od wynagrodzenia w wysokości 1280 zł. Nie ujął w podstawie wymiaru składek należności z tytułu podróży służbowych, które w przypadku pracowników są zwolnione ze składek na podstawie § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego, ponieważ nie przekraczały należności przysługującej z tytułu podróży służbowej pracownikom sfery budżetowej.

W styczniu 2008 r. wypłacą Państwo wyrównanie wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych osobie, z którą stosunek pracy został rozwiązany z końcem kwietnia 2007 r. Mimo że wynagrodzenie jest należne za 2007 r., to należy od niego pobrać składki według stóp procentowych obowiązujących w miesiącu wypłaty, tj. w styczniu 2008 r. Nie ma znaczenia, że przychody te są należne za okres, w którym obowiązywała wyższa stopa procentowa składki na to ubezpieczenie. Zatem z wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi w styczniu 2008 r. należy pobrać m.in. składkę na ubezpieczenia rentowe w wysokości 1,5% podstawy wymiaru. Powinni Państwo odprowadzić składkę na ubezpieczenia rentowe w niższej wysokości, niż gdyby została naliczona w kwietniu 2007 r. - zamiast składki w wysokości 6,5% podstawy wymiaru należy zapłacić ją w wysokości 1,5% podstawy wymiaru.

Raport za styczeń br., w którym rozliczą Państwo składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wyrównania wynagrodzenia i wynagrodzenia za nadgodziny wypłaconego pracownikowi w tym miesiącu, należy sporządzić z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx. Kod ten oznacza, że raport jest składany za osobę, której wypłacono przychód w miesiącu przypadającym po miesiącu, w którym ustał jej tytuł do ubezpieczeń. Nie należy składać raportu z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, który stosuje się rozliczając składki od przychodu wypłaconego pracownikowi w miesiącu, w którym trwał jeszcze tytuł do ubezpieczeń, tj. umowa o pracę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK