| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy firma może wystąpić o odroczenie terminu płatności składek ZUS

Kiedy firma może wystąpić o odroczenie terminu płatności składek ZUS

Kontrahent naszej firmy zalega z zapłatą za wykonane usługi. W związku z trudnościami finansowymi chcielibyśmy przesunąć termin płatności składek na ubezpieczenia, żeby uniknąć płacenia odsetek i ewentualnej egzekucji. Czy istnieje taka możliwość i jakie warunki muszą być spełnione?

Natomiast w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, opłacających składkę wyłącznie za siebie, odroczeniem może być objęta pełna kwota bieżących składek, w tym na ubezpieczenie zdrowotne.

PRZYKŁAD

Osoba prowadzi działalność gospodarczą i nie zatrudnia pracowników ani zleceniobiorców. Znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Na skutek wypadku samochodowego przez 2 miesiące nie wykonywała żadnych zleceń. Nie miała środków, by opłacić składki za sierpień i wrzesień 2012 r. 6 września br. złożyła wniosek o odroczenie do 10 grudnia 2012 r. terminu płatności składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za ten okres. W tym przypadku odroczenie obejmie całość składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Warunki udzielenia ulgi i potrzebne dokumenty

Aby uzyskać odroczenie płatności składek, dłużnik musi najpierw złożyć umotywowany wniosek w tej sprawie. Powinien do niego załączyć dokumenty, które potwierdzą zasadność udzielenia ulgi, oraz dotyczące jego kondycji finansowej i możliwości płatniczych. Dowody takie dotyczą m.in.:

  • zakresu prowadzonej działalności (np. zezwolenie/koncesja),
  • sytuacji finansowej (np. bilans, wyciąg z księgi przychodów i rozchodów, ewidencji sprzedaży),
  • stanu majątkowego (np. akt notarialny, dowód rejestracyjny pojazdu).

Osoby będące przedsiębiorcami są dodatkowo zobowiązane do załączenia do wniosku dokumentów wskazujących na rozmiar ewentualnie uzyskanej pomocy publicznej (np. informacji dotyczącej wnioskodawcy: imię, nazwisko/nazwa, adres siedziby oraz prowadzonej przez niego działalności: forma prawna, wielkość, data rozpoczęcia, opis przedmiotu działalności zgodnie z klasyfikacją PKD; zaświadczenia o udzielonej pomocy de minimis).

O tym, jakie dokumenty przedsiębiorca powinien dołączyć do wniosku, decyduje prowadzona przez niego forma działalności, długość wnioskowanego okresu spłaty oraz wysokość składek. Ich rodzaj jest każdorazowo ustalany indywidualnie. Wykaz wymaganych dokumentów dostępny jest na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl).

Na podstawie załączonej dokumentacji ZUS analizuje sytuację płatnika oraz ocenia, czy są podstawy do ustalenia nowego terminu płatności. W razie gdy płatnik nie przedłoży wszystkich wymaganych dokumentów, ZUS wezwie do ich uzupełnienia, wyznaczając odpowiedni termin.

Ponadto należy podkreślić, że za wnioskowany okres, który ma być objęty odroczeniem, płatnik musi w ustawowym terminie płatności uiścić składki na ubezpieczenie emerytalne, a także na ubezpieczenie zdrowotne za zatrudnionych pracowników oraz innych ubezpieczonych (np. zleceniobiorców, nakładców).

Jeśli ZUS uzna, że płatnik nie spełnia wymaganych kryteriów, odmówi odroczenia terminu płatności składek. Wówczas dłużnik będzie zobowiązany do uregulowania należnych składek wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

W razie odmowy ZUS płatnik może wystąpić z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, wskazując w uzasadnieniu wniosku argumenty, które nie zostały uwzględnione przy rozpatrywaniu wniosku, oraz powołując nowe okoliczności w tej sprawie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK