| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Należności składkowe za pracującego skazanego

Należności składkowe za pracującego skazanego

Osoby wykonujące odpłatnie pracę na podstawie skierowania w czasie tymczasowego aresztowania podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Obowiązek ten powstaje w dniu rozpoczęcia wykonywania pracy, a ustaje w dniu jej zakończenia.

Skierowanie do pracy

Osoby wykonujące odpłatnie (za wynagrodzeniem) pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 i art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Obowiązek ten obejmuje okres od dnia rozpoczęcia wykonywania pracy do dnia jej zakończenia.

Dla osób odbywających karę pozbawienia wolności lub tymczasowo aresztowanych, które świadczą pracę zarobkową na podstawie skierowania do pracy, ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Oznacza to, że zostają nim objęte na swój wniosek za pośrednictwem podmiotu, na którego rzecz wykonują pracę. Podmiot ten jako płatnik składek zaznacza odpowiednie pole w dokumencie zgłoszenia do ubezpieczeń (formularz ZUS ZUA).

Zgłoszenie do ubezpieczeń

Płatnikiem składek dla osób odbywających karę pozbawienia wolności lub tymczasowo aresztowanych pracujących na podstawie skierowania do pracy jest podmiot, na którego rzecz jest świadczona praca. Powinien on zgłosić te osoby do właściwych ubezpieczeń społecznych na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia – 08 00 XX (osoba wykonująca odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania). Do obowiązków takiego płatnika składek należy także rozliczanie i opłacanie należnych składek za każdy miesiąc podlegania tych osób ubezpieczeniom oraz ustalenie prawidłowej podstawy wymiaru składek, która stanowi przysługujące i wypłacone im wynagrodzenie za pracę.

Osoby odbywające karę pozbawienia wolności lub tymczasowo aresztowane mogą także wykonywać pracę w ramach stosunku pracy. Przy takiej podstawie prawnej zatrudnienia osoby te podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, tak jak wszyscy pozostali pracownicy. Obowiązek ubezpieczeń powstaje wówczas w dniu nawiązania stosunku pracy (zgodnie z zawartą umową), a ustaje w dniu jego rozwiązania. Płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób odbywających karę pozbawienia wolności lub tymczasowo aresztowanych, które wykonują pracę zarobkową w ramach stosunku pracy, jest pracodawca, a nie zakład karny, w którym te osoby przebywają. Zgłoszenia tych osób do ubezpieczeń płatnik dokonuje na formularzu ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 XX (pracownik podlegający ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu).

Skazany, a także osoba tymczasowo aresztowana mogą także wykonywać pracę na podstawie umowy-zlecenia, umowy o dzieło (są to umowy cywilnoprawne) lub o pracę nakładczą. W przypadku wykonywania pracy na podstawie umowy o dzieło, która nie została zawarta z własnym pracodawcą lub jest wykonywana na rzecz tego pracodawcy, nie ma żadnej podstawy prawnej do objęcia tych osób ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Inaczej jest natomiast w przypadku zawarcia umowy-zlecenia. Zleceniobiorca podlega bowiem obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a także obowiązkowi ubezpieczenia wypadkowego. Dla zleceniobiorcy obowiązkowe jest także ubezpieczenie zdrowotne. Jedynie ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny.

Podstawa prawna:

  • art. 121 § 1–3, art. 122, 123, art. 123a § 1–2, art. 218 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego,
  • art. 6 ust. 1 pkt 8, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 4a i 4b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK