| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki na ubezpieczenia za zatrudnionego emeryta lub rencistę

Składki na ubezpieczenia za zatrudnionego emeryta lub rencistę

Emeryt, który wykonuje pracę w ramach niepracowniczego stosunku zatrudnienia, wynikającego np. z zawartej umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Jedynie ubezpieczenie chorobowe jest dla niego dobrowolne.

Umowa-zlecenie

Bardzo często wybieraną przez firmy formą zatrudnienia emeryta lub rencisty jest umowa-zlecenia lub inna umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (np. kontrakt menedżerski, umowa o zarządzenie przedsiębiorstwem itd.). Wbrew pozorom zasadniczo ta forma zatrudnienia emeryta lub rencisty również wiąże się z obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Emeryt (rencista), który wykonuje pracę w ramach niepracowniczego stosunku zatrudnienia, wynikającego z zawartej umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Jedynie ubezpieczenie chorobowe jest dla niego dobrowolne. Dotyczy to również przypadku, gdy umowa-zlecenia lub inna umowa o świadczenie usług została zawarta z pracodawcą, z którym emeryt (rencista) pozostaje równocześnie w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy emeryt (rencista) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Obowiązujące przepisy przewidują tylko jeden przypadek, w którym pomimo zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, emeryt (rencista) nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Chodzi tu o sytuację, gdy emeryt (rencista) jest równocześnie zatrudniony w ramach stosunku pracy w innej firmie. W takiej sytuacji wyłączenie obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy-zlecenia (innej umowy o świadczenie usług) jest niezależne od wysokości przychodów osiąganych z tytułu stosunku pracy. Mimo braku obowiązku ubezpieczeń społecznych emeryt (rencista), który zatrudnienie na podstawie umowy-zlecenia (innej umowy o świadczenie usług) łączy ze świadczeniem pracy w ramach stosunku pracy na rzecz innej firmy z tytułu umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Przykład

Jan W. pobiera emeryturę z ZUS. W celu uzyskania dodatkowych przychodów Jan W. wykonuje pracę na rzecz spółki z o.o. na podstawie zawartej z nią umowy-zlecenia. Ponadto Jan W. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, na pół etatu, w spółce jawnej. Mimo że jego wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę jest niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, z tytułu umowy-zlecenia Jan W. podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Umowa o dzieło

Wykonywanie pracy na podstawie umowy o dzieło – co do zasady – nie wiąże się z obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to również zatrudnionych na podstawie takiej umowy emerytów i rencistów. Od tej zasady przewidziany jest jednak wyjątek. Jeżeli umowa o dzieło została zawarta z pracodawcą, z którym emeryt (rencista) pozostaje równocześnie w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy emeryt (rencista) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy, przychód z tytułu tej umowy stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Wynika to stąd, że w takim przypadku osoba wykonująca pracę na podstawie umowy o dzieło dla potrzeb ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego jest traktowana jako pracownik, a pracownik zgodnie z tym, co zostało stwierdzone już wcześniej, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 1, 2 i 4, art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 4–4b i 5, art. 11 ust. 2 oraz art. 12 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a, d i e oraz art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK