| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy za osoby powracające z urlopu wychowawczego należy opłacać składki na FP i FGŚP

Kiedy za osoby powracające z urlopu wychowawczego należy opłacać składki na FP i FGŚP

Nasza pracownica wróciła do pracy po urlopie wychowawczym, zmniejszając wymiar czasu pracy do 1/2 etatu. Jednocześnie zatrudniła się u innego pracodawcy na 1/3 etatu. Który pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na FP i FGŚP?

Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) przysługuje tylko temu pracodawcy, który udzielił pracownicy urlopu wychowawczego. Oznacza to, że nowy pracodawca, u którego pracownica po powrocie z urlopu wychowawczego została dodatkowo zatrudniona w wymiarze 1/3 etatu, będzie zobowiązany do opłacania za nią składek na FP oraz na FGŚP (pod pozostałymi ustawowymi warunkami). Szczegóły w uzasadnieniu.

Składkę na Fundusz Pracy pracodawca opłaca obowiązkowo za zatrudnionych pracowników, których przychód ze stosunku pracy, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wynosi w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2012 r. 1500 zł, w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy – 80% tej kwoty, tj. 1200 zł). Do ustalania podstawy wymiaru składki na FP (również na FGŚP) nie stosuje się rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek do tzw. 30-krotności.

PRZYKŁAD

Henryk P. w sierpniu br. uzyskał z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę wynagrodzenie w kwocie 24 500 zł. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe stanowi tylko kwota 17 596,30 zł. Od pozostałej części przychodu pracodawca Henryka P. nie opłaca składek emerytalno-rentowych ze względu na przekroczenie przez pracownika rocznego limitu podstawy wymiaru składek (tzw. 30-krotności). Pracodawca musi jednak opłacić składkę na FP (również na FGŚP) od całej kwoty uzyskanego przez Henryka P. przychodu (czyli od 24 500 zł, bo podstawa wymiaru składek na FP i FGŚP nie podlega ograniczeniu do 30-krotności.

Jeśli wynagrodzenie uzyskane przez pracownika, w przeliczeniu na okres miesiąca, jest niższe od minimalnego, pracodawca jest zwolniony z opłacania składki na FP pod warunkiem, że zatrudniona osoba nie uzyskuje u innego płatnika dochodów podlegających oskładkowaniu. Gdyby w sytuacji uzyskiwania przychodów u dwóch (lub więcej) pracodawców zsumowana podstawa wymiaru składek u wszystkich płatników przekroczyła pułap minimalnego wynagrodzenia, składkę na FP musieliby za ubezpieczonego opłacać wszyscy płatnicy (art. 104 ust. 3 i 4 ustawy o promocji zatrudnienia oraz instytucjach rynku pracy, dalej ustawa o promocji zatrudnienia).

Składkę na FGŚP opłacają za swoich pracowników pracodawcy będący przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którzy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium Polski zatrudniają co najmniej jedną osobę (art. 2 ust. 1 ustawy o roszczeniach pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, dalej ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych). Definicja pojęcia „pracownik” jest w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych znacznie szersza niż wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Za pracownika uznaje się bowiem nie tylko osobę, która pozostaje w stosunku pracy, ale również m.in. zatrudnioną na podstawie umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia, pod warunkiem że z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (art. 10 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych).

WAŻNE!

Składki na FGŚP opłaca się nie tylko za pracowników, ale również za osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej, jeżeli wynagrodzenie uzyskiwane przez ubezpieczonego stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Verum Audyt

Audyt. Usługi księgowe. Doradztwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »