| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy za osoby powracające z urlopu wychowawczego należy opłacać składki na FP i FGŚP

Kiedy za osoby powracające z urlopu wychowawczego należy opłacać składki na FP i FGŚP

Nasza pracownica wróciła do pracy po urlopie wychowawczym, zmniejszając wymiar czasu pracy do 1/2 etatu. Jednocześnie zatrudniła się u innego pracodawcy na 1/3 etatu. Który pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na FP i FGŚP?

PRZYKŁAD

Patrycja W. po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego wróciła do pracy 15 stycznia 2009 r. Pracodawca w okresie od 1 lutego 2009 r. do 31 stycznia 2012 r. (36 miesięcy kalendarzowych) korzystał z przysługującego mu zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP. Na wniosek Patrycji W. został jej udzielony urlop wychowawczy na to samo dziecko na okres od 13 lutego do 13 sierpnia 2012 r. Po powrocie pracownicy z urlopu wychowawczego pracodawca będzie musiał opłacać składki na FP i FGŚP za Patrycję W., ponieważ wykorzystał już 36-miesięczny okres zwolnienia w związku z powrotem tej pracownicy z urlopu macierzyńskiego.

W sytuacji gdy pracownica powracająca po urlopie macierzyńskim zostanie zatrudniona przez nowego pracodawcę, który z kolei udzieli jej urlopu wychowawczego na to samo dziecko, będzie on zobowiązany do opłacania za nią składek na FP i FGŚP bez względu na to, czy poprzedni pracodawca wykorzystał w całości 36-miesięczny okres zwolnienia. Takie stanowisko zajmuje ZUS, chociaż jest kontrowersyjne. Wielu ekspertów z zakresu ubezpieczeń społecznych nie zgadza się z taką wykładnią przepisów.

PRZYKŁAD

Agnieszka M. wróciła z urlopu macierzyńskiego 23 kwietnia 2012 r. Z datą 7 maja 2012 r. została rozwiązana z upływem terminu jej umowa o pracę z firmą INCOM SA. Od 8 maja 2012 r. Agnieszka M. jest zatrudniona przez nowego pracodawcę – Biuro Doradztwa Podatkowego PLUS na pełny etat. Nowy pracodawca, na wniosek Agnieszki M., udzielił jej urlopu wychowawczego na okres od 21 maja do 20 listopada 2012 r. Mimo że poprzedni pracodawca nie wykorzystał przysługującego mu zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, nowy pracodawca będzie zobowiązany opłacać składki za Agnieszkę M., gdyż, zdaniem ZUS, nie przysługuje mu prawo do zwolnienia.

Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS, zamieszczonymi w poradniku „Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, ustalania podstawy wymiaru oraz rozliczania i opłacania składek na te ubezpieczenia oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych” (na stronie internetowej www.zus.pl), w sytuacji, gdy z urlopu macierzyńskiego/wychowawczego na to samo dziecko korzystają oboje rodzice, uprawnienie do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP będzie przysługiwało wyłącznie jednemu pracodawcy. Nabywa je ten pracodawca, który pierwszy udzielił pracownikowi jednego z tych urlopów i nadal zatrudnia tego pracownika.

PRZYKŁAD

Katarzyna D. jest zatrudniona w firmie AGAEP sp. z o.o. Wykorzystała 14 tygodni urlopu macierzyńskiego i 27 kwietnia 2012 r. wróciła do pracy. Z pozostałej części urlopu macierzyńskiego korzysta mąż Katarzyny D. jako pracownik – ojciec wychowujący dziecko, zatrudniony w spółce partnerskiej (nie wnioskował o dodatkowy urlop macierzyński). Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje w tym przypadku tylko firmie AGAEP sp. z o.o., na okres od 1 maja 2012 r. do 30 kwietnia 2015 r., gdyż ten pracodawca jako pierwszy udzielił urlopu macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

  • art. 104 i art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 2 ust. 1, art. 9, art. 9a, art. 10 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
  • art. 2 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK