| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak po zmianie stanowiska ZUS skorygować dokumenty rozliczeniowe za osoby na urlopach wychowawczych

Jak po zmianie stanowiska ZUS skorygować dokumenty rozliczeniowe za osoby na urlopach wychowawczych

W związku z szeregiem niejasności i problemów płatników z prawidłowym rozliczeniem składek za osoby na urlopach wychowawczych ZUS opublikował wyjaśnienia dotyczące zasad postępowania w przypadku tych osób. Pierwotnie Zakład stał na stanowisku, że przy ustalaniu podstawy wymiaru składek dla osób na urlopach wychowawczych należy stosować w całości przepisy ustawy zasiłkowej w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków. Pogląd ZUS uległ jednak zmianie i do osób na urlopach wychowawczych należy stosować tylko niektóre z tych zasad. Taka sytuacja powoduje, że płatnicy, którzy ustalali podstawę wymiaru składek za osoby na urlopach wychowawczych zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ZUS, powinni skorygować dokumenty rozliczeniowe za styczeń i kolejne miesiące br.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe a minimalna podstawa wymiaru zasiłku

Artykuł 45 ustawy zasiłkowej odnoszący się do minimalnej podstawy wymiaru zasiłku ma odpowiednie zastosowanie przy ustalaniu podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Jeśli pracownik był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, a tym samym miał zagwarantowane minimalne wynagrodzenie, podstawa wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie może być niższa niż aktualnie obowiązująca kwota minimalnego wynagrodzenia (w 2012 r. – 1500 zł, a w pierwszym roku pracy – 1200 zł, tj. 80% z 1500 zł). W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, którzy w umowie o pracę mieli zagwarantowaną kwotę minimalnego wynagrodzenia odpowiednio zmniejszoną proporcjonalnie do tego wymiaru, podstawę wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym stanowi ta kwota wynagrodzenia.

PROBLEM

Pracownik zatrudniony u nas od kilku lat w pełnym wymiarze czasu pracy wystąpił z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego na okres 2 lat, tj. od 1 maja 2012 r. do 30 kwietnia 2014 r. W okresie 12 miesięcy poprzedzających maj pracownik otrzymywał wyłącznie minimalne wynagrodzenie. W efekcie podstawa wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym wyniosła 1424 zł, tj.: (1386 zł x 8 m-cy) + (1500 zł x 4 m-ce) : 12 m-cy. Taką podstawę wykazaliśmy w dokumentach rozliczeniowych złożonych do ZUS za maj br. Czy postąpiliśmy prawidłowo?

ROZWIĄZANIE

W przypadku Państwa pracownika podstawa wymiaru składek za okres od maja 2012 r. do zakończenia urlopu wychowawczego będzie równa kwocie minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego w danym okresie. Od 1 maja do grudnia br. będzie to 1500 zł. Zatem wykazana przez Państwa podstawa wymiaru składek w dokumentach złożonych za maj jest nieprawidłowa. Powinni Państwo sporządzić i przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe korygujące, w których należy wykazać podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe 1500 zł i składki naliczone od tej podstawy.

PROBLEM

Od 1 czerwca 2011 r. zatrudniamy pracownika na 1/2 etatu, legitymującego się kilkuletnim pracowniczym stażem pracy. Od 1 grudnia 2011 r. pracownik przebywa na urlopie wychowawczym. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od czerwca do listopada 2011 r., tj. za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia poprzedzające urlop wychowawczy, wyniosło 693 zł. Ile w przypadku tego pracownika powinna wynosić podstawa wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym za poszczególne miesiące, począwszy od stycznia br.?

ROZWIĄZANIE

W przypadku Państwa pracownika podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, począwszy od 1 stycznia 2012 r. wynosi 750 zł (1500 zł x 1/2 etatu).

Przychód z umów cywilnoprawnych zawartych z własnym pracodawcą w podstawie wymiaru składek emerytalno-rentowych

W przypadku umów agencyjnych, zlecenia, o świadczenie usług albo umów o dzieło zawartych z pracodawcą, z którym osoba pozostaje w stosunku pracy, lub w ramach których praca jest wykonywana na rzecz tego pracodawcy – wykonywanych w okresie przyjmowanym do ustalenia podstawy wymiaru z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym – wynagrodzenie uzyskiwane z tych umów należy uwzględnić w przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu, bez uzupełniania, w kwocie faktycznie wypłaconej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK