| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak po zmianie stanowiska ZUS skorygować dokumenty rozliczeniowe za osoby na urlopach wychowawczych

Jak po zmianie stanowiska ZUS skorygować dokumenty rozliczeniowe za osoby na urlopach wychowawczych

W związku z szeregiem niejasności i problemów płatników z prawidłowym rozliczeniem składek za osoby na urlopach wychowawczych ZUS opublikował wyjaśnienia dotyczące zasad postępowania w przypadku tych osób. Pierwotnie Zakład stał na stanowisku, że przy ustalaniu podstawy wymiaru składek dla osób na urlopach wychowawczych należy stosować w całości przepisy ustawy zasiłkowej w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków. Pogląd ZUS uległ jednak zmianie i do osób na urlopach wychowawczych należy stosować tylko niektóre z tych zasad. Taka sytuacja powoduje, że płatnicy, którzy ustalali podstawę wymiaru składek za osoby na urlopach wychowawczych zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ZUS, powinni skorygować dokumenty rozliczeniowe za styczeń i kolejne miesiące br.

Umowa o pracę zawarta w trakcie miesiąca a urlop wychowawczy w następnym miesiącu

W celu ustalenia podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu wychowawczego. Nie należy zatem brać pod uwagę miesiąca, w trakcie którego urlop się rozpoczął. Wyjątek stanowi sytuacja, w której umowa o pracę została zawarta w trakcie miesiąca, a urlop rozpoczął się w następnym miesiącu. W takim przypadku podstawę wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym stanowi wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym ten urlop rozpoczął się, po uprzednim uzupełnieniu.

PROBLEM

16 kwietnia br. zatrudniliśmy pracownicę, która wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego na okres jednego roku od 21 maja br. Wynagrodzenie pracownicy zostało określone w stałej miesięcznej wysokości 2300 zł. Pracownica nie posiada innych tytułów do ubezpieczeń społecznych, nie ma też ustalonego prawa do emerytury ani renty. W jaki sposób powinniśmy ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu urlopu wychowawczego dla tej pracownicy?

ROZWIĄZANIE

Podstawę wymiaru składek z tytułu przebywania Państwa pracownicy na urlopie wychowawczym stanowi jej wynagrodzenie za maj br., a zatem wynagrodzenie za miesiąc, w którym rozpoczął się urlop wychowawczy, po uprzednim uzupełnieniu. Gdyby pracownica przepracowała cały maj, otrzymałaby wynagrodzenie w kwocie 2300 zł. Ustalona podstawa nie może być jednak wyższa niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, a zatem w maju 2012 r. nie może być wyższa niż 2152,05 zł. Podstawę wymiaru składek z tytułu urlopu wychowawczego za maj stanowiła kwota 763,63 zł, tj. proporcjonalnie pomniejszona kwota 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (2152,05 zł : : 31 dni x 11 dni urlopu wychowawczego = 763,63 zł). Powyższe wyliczenie wynika z tego, że kwotę ustalonej podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym należy zmniejszać proporcjonalnie w przypadku, gdy tytuł do ubezpieczeń, jakim jest przebywanie na urlopie wychowawczym, powstał lub ustał w trakcie miesiąca. Dotyczy to zarówno przypadku, gdy podstawa odpowiada 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, minimalnemu wynagrodzeniu lub kwocie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Wpływ zmiany wymiaru czasu pracy na podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych

Inaczej niż przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku, zmiana wymiaru czasu pracy nie wpływa na zmianę zasad ustalania przeciętnego wynagrodzenia za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie stosuje się zasady wynikającej z art. 40 ustawy zasiłkowej. Oznacza to, że do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy przyjmować zarówno wynagrodzenie z okresu przed, jak i po zmianie wymiaru czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik przebywa od 15 lutego 2012 r. na urlopie wychowawczym udzielonym na okres 2 lat. Do 31 grudnia 2011 r. pracownik był zatrudniony na 1/2 etatu, a od 1 stycznia 2012 r. – w pełnym wymiarze czasu pracy. Do ustalenia podstawy wymiaru składek pracodawca powinien przyjąć wynagrodzenie za okres od 1 lutego 2011 r. do 31 stycznia 2012 r., a więc obejmujące również wynagrodzenia sprzed zmiany wymiaru czasu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK