| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak po zmianie stanowiska ZUS skorygować dokumenty rozliczeniowe za osoby na urlopach wychowawczych

Jak po zmianie stanowiska ZUS skorygować dokumenty rozliczeniowe za osoby na urlopach wychowawczych

W związku z szeregiem niejasności i problemów płatników z prawidłowym rozliczeniem składek za osoby na urlopach wychowawczych ZUS opublikował wyjaśnienia dotyczące zasad postępowania w przypadku tych osób. Pierwotnie Zakład stał na stanowisku, że przy ustalaniu podstawy wymiaru składek dla osób na urlopach wychowawczych należy stosować w całości przepisy ustawy zasiłkowej w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków. Pogląd ZUS uległ jednak zmianie i do osób na urlopach wychowawczych należy stosować tylko niektóre z tych zasad. Taka sytuacja powoduje, że płatnicy, którzy ustalali podstawę wymiaru składek za osoby na urlopach wychowawczych zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ZUS, powinni skorygować dokumenty rozliczeniowe za styczeń i kolejne miesiące br.

Przerwa między pobieraniem zasiłków krótsza niż 3 miesiące

W zakresie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym należy stosować większość przepisów ustawy zasiłkowej. Płatnicy ustalający tę podstawę często mają wątpliwości, czy w tym zakresie ma zastosowanie art. 43 ustawy zasiłkowej, stanowiący, że podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. W praktyce bowiem często zdarza się, że między okresem ostatnio pobieranego zasiłku (najczęściej macierzyńskiego) a rozpoczęciem urlopu wychowawczego przerwa jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Wskazany przepis nie ma zastosowania przy ustalaniu podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym w sytuacji, kiedy między okresem pobierania zasiłku (najczęściej macierzyńskiego) a rozpoczęciem urlopu wychowawczego przerwa jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Podstawę wymiaru składek stanowi w takim przypadku przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie urlopu wychowawczego.

Powyższy przepis ma natomiast zastosowanie w sytuacji, kiedy w okresie przebywania na urlopie wychowawczym wystąpi przerwa (związana z powrotem do pracy) krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Natomiast jeżeli w okresie przebywania na urlopie wychowawczym wystąpi przerwa (związana z powrotem do pracy), która trwała co najmniej 3 miesiące kalendarzowe, wówczas podstawę wymiaru składek należy ponownie obliczyć.

PROBLEM

Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy przebywa na urlopie wychowawczym od 20 sierpnia 2011 r. W okresie poprzedzającym urlop wychowawczy:

  • od 17 maja 2010 r. do 18 grudnia 2010 r. pobierała wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy,
  • od 19 grudnia 2010 r. do 21 maja 2011 r. (154 dni) przebywała na urlopie macierzyńskim i dodatkowym na urlopie macierzyńskim,
  • od 22 maja 2011 r. do 19 sierpnia 2011 r. przebywała na urlopie wypoczynkowym.

Czy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla tej pracownicy za okres od 1 stycznia br. powinniśmy ustalić z okresu 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie urlopu wychowawczego, tj. z okresu od sierpnia 2010 r. do lipca 2011 r., czy z okresu 12 miesięcy poprzedzających absencję chorobową, tj. z okresu od maja 2009 r. do kwietnia 2010 r.? Przerwa między zakończeniem pobierania zasiłku macierzyńskiego a rozpoczęciem urlopu wychowawczego wynosiła 2 miesiące kalendarzowe.

ROZWIĄZANIE

Podstawę wymiaru składek za okres od 1 stycznia br. na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania Państwa pracownicy na urlopie wychowawczym należy ustalić z okresu od sierpnia 2010 r. do lipca 2011 r. Niezależnie od długości przerwy, jaka wystąpiła między okresem (okresami) ostatnio pobieranego zasiłku a rozpoczęciem urlopu wychowawczego, podstawę wymiaru składek dla osób podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z okresu 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie tego urlopu. Przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego (w okresie 12-miesięcznym) często występują okresy pobierania świadczeń z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby i macierzyństwa, co skutkuje tym, że w praktyce liczba uwzględnianych miesięcy będzie mniejsza niż 12. Należy przy tym pamiętać, że na równi z dniami, w których pracownica świadczyła pracę, traktuje się dni urlopu wypoczynkowego. W sytuacji Państwa pracownicy wynagrodzenie za maj 2011 r. nie podlega uwzględnieniu, ponieważ w tym miesiącu pracownica przepracowała mniej niż połowę obowiązującego ją czasu pracy. Uwzględnieniu nie podlega również wynagrodzenie za sierpień 2011 r., ponieważ w tym miesiącu rozpoczął się urlop wychowawczy. Ustalając podstawę wymiaru składek powinni Państwo zatem uwzględnić wynagrodzenie za czerwiec i lipiec 2011 r. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczonego przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte. W przypadku Państwa pracownicy będzie to wynagrodzenie osiągnięte za czerwiec i lipiec 2011 r. podzielone przez 2.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK