| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak po zmianie stanowiska ZUS skorygować dokumenty rozliczeniowe za osoby na urlopach wychowawczych

Jak po zmianie stanowiska ZUS skorygować dokumenty rozliczeniowe za osoby na urlopach wychowawczych

W związku z szeregiem niejasności i problemów płatników z prawidłowym rozliczeniem składek za osoby na urlopach wychowawczych ZUS opublikował wyjaśnienia dotyczące zasad postępowania w przypadku tych osób. Pierwotnie Zakład stał na stanowisku, że przy ustalaniu podstawy wymiaru składek dla osób na urlopach wychowawczych należy stosować w całości przepisy ustawy zasiłkowej w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków. Pogląd ZUS uległ jednak zmianie i do osób na urlopach wychowawczych należy stosować tylko niektóre z tych zasad. Taka sytuacja powoduje, że płatnicy, którzy ustalali podstawę wymiaru składek za osoby na urlopach wychowawczych zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ZUS, powinni skorygować dokumenty rozliczeniowe za styczeń i kolejne miesiące br.

PROBLEM

Jednej z naszych pracownic udzieliliśmy urlopu wychowawczego od 15 listopada 2011 r. do 14 listopada 2012 r. Ustalając obowiązującą od 1 stycznia 2012 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym dla tej pracownicy uwzględniliśmy wynagrodzenie zasadnicze, natomiast nie uwzględniliśmy dodatku stażowego, ponieważ jest to składnik nieuwzględniany w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego i innych świadczeń chorobowych (na podstawie obowiązujących u nas przepisów płacowych składnik ten jest wypłacany za okres choroby). Ponadto nie uwzględniliśmy wartości szczepienia ochronnego przeciwko grypie, które sfinansowaliśmy pracownicy w październiku 2011 r., a od którego naliczyliśmy składkę na ubezpieczenie chorobowe. Ustalona w ten sposób podstawa wyniosła 1680 zł. O stanowisku ZUS dowiedzieliśmy się w czerwcu br. Z dodatkiem stażowym i wartością szczepienia podstawa wyniosłaby 1920 zł. Czy powinniśmy dokonać korekty dokumentów rozliczeniowych składanych od stycznia br.?

ROZWIĄZANIE

Zarówno dodatek stażowy, jak i wartość szczepienia przeciwko grypie powinni Państwo uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownicy na urlopie wychowawczym. Ustalona ponownie podstawa nie przekracza maksymalnej podstawy wymiaru składek dla osób przebywających na urlopach wychowawczych, tj. 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. W dokumentach rozliczeniowych do ZUS jako podstawę składek powinni Państwo wykazać 1920 zł. Ponieważ za miesiące od stycznia do maja br. wykazali Państwo niższą podstawę wymiaru (1680 zł), powinni Państwo sporządzić i przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe korygujące za wskazany okres w terminie 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie.

Podstawa wymiaru składek, jeżeli przed urlopem wychowawczym pracownik pobierał świadczenia chorobowe

W praktyce urlop wychowawczy zwykle rozpoczyna się po okresie niezdolności do pracy i pobierania świadczeń chorobowych. Zdarza się również, że między zakończeniem pobierania zasiłku macierzyńskiego a rozpoczęciem urlopu wychowawczego pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego. Pracodawcy mają wówczas wątpliwości, jak ustalić podstawę wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, skoro w okresie 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie urlopu wychowawczego przez większość miesięcy, a czasami przez wszystkie miesiące (jeśli pracownik nie korzysta po urlopie macierzyńskim z urlopu wypoczynkowego tylko z urlopu wychowawczego) pracownik nie przepracował ani jednego dnia. W odniesieniu do powyższego zastosowanie mają ogólne zasady, jakie w tym przypadku obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. W efekcie, jeżeli w okresie, za który wynagrodzenie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia wskutek nieprzepracowania części miesiąca z przyczyn usprawiedliwionych:

  • wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy,
  • przyjmuje się, po uzupełnieniu według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku, wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy.

Na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, traktuje się dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jednocześnie, jeżeli w okresie przyjmowanym do ustalenia podstawy wymiaru składek pracownik w każdym miesiącu przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przyjmuje się wynagrodzenie za wszystkie te miesiące po uzupełnieniu. W tym przypadku należy brać pod uwagę wszystkie miesiące, w których pracownik przepracował choćby jeden dzień. Jeżeli natomiast w okresie 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy pracownik w żadnym miesiącu nie przepracował ani jednego dnia (z urlopu wychowawczego skorzystał bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, a przed urlopem macierzyńskim pobierał zasiłek chorobowy), wówczas podstawę wymiaru składek należy ustalać z miesiąca, w którym rozpoczął się urlop wychowawczy, ale po uprzednim uzupełnieniu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK