| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak po zmianie stanowiska ZUS skorygować dokumenty rozliczeniowe za osoby na urlopach wychowawczych

Jak po zmianie stanowiska ZUS skorygować dokumenty rozliczeniowe za osoby na urlopach wychowawczych

W związku z szeregiem niejasności i problemów płatników z prawidłowym rozliczeniem składek za osoby na urlopach wychowawczych ZUS opublikował wyjaśnienia dotyczące zasad postępowania w przypadku tych osób. Pierwotnie Zakład stał na stanowisku, że przy ustalaniu podstawy wymiaru składek dla osób na urlopach wychowawczych należy stosować w całości przepisy ustawy zasiłkowej w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków. Pogląd ZUS uległ jednak zmianie i do osób na urlopach wychowawczych należy stosować tylko niektóre z tych zasad. Taka sytuacja powoduje, że płatnicy, którzy ustalali podstawę wymiaru składek za osoby na urlopach wychowawczych zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ZUS, powinni skorygować dokumenty rozliczeniowe za styczeń i kolejne miesiące br.

PROBLEM

Jednej z naszych pracownic udzieliliśmy urlopu wychowawczego od 15 listopada 2011 r. do 14 listopada 2012 r. Ustalając obowiązującą od 1 stycznia 2012 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym dla tej pracownicy uwzględniliśmy wynagrodzenie zasadnicze, natomiast nie uwzględniliśmy dodatku stażowego, ponieważ jest to składnik nieuwzględniany w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego i innych świadczeń chorobowych (na podstawie obowiązujących u nas przepisów płacowych składnik ten jest wypłacany za okres choroby). Ponadto nie uwzględniliśmy wartości szczepienia ochronnego przeciwko grypie, które sfinansowaliśmy pracownicy w październiku 2011 r., a od którego naliczyliśmy składkę na ubezpieczenie chorobowe. Ustalona w ten sposób podstawa wyniosła 1680 zł. O stanowisku ZUS dowiedzieliśmy się w czerwcu br. Z dodatkiem stażowym i wartością szczepienia podstawa wyniosłaby 1920 zł. Czy powinniśmy dokonać korekty dokumentów rozliczeniowych składanych od stycznia br.?

ROZWIĄZANIE

Zarówno dodatek stażowy, jak i wartość szczepienia przeciwko grypie powinni Państwo uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownicy na urlopie wychowawczym. Ustalona ponownie podstawa nie przekracza maksymalnej podstawy wymiaru składek dla osób przebywających na urlopach wychowawczych, tj. 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. W dokumentach rozliczeniowych do ZUS jako podstawę składek powinni Państwo wykazać 1920 zł. Ponieważ za miesiące od stycznia do maja br. wykazali Państwo niższą podstawę wymiaru (1680 zł), powinni Państwo sporządzić i przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe korygujące za wskazany okres w terminie 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie.

Podstawa wymiaru składek, jeżeli przed urlopem wychowawczym pracownik pobierał świadczenia chorobowe

W praktyce urlop wychowawczy zwykle rozpoczyna się po okresie niezdolności do pracy i pobierania świadczeń chorobowych. Zdarza się również, że między zakończeniem pobierania zasiłku macierzyńskiego a rozpoczęciem urlopu wychowawczego pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego. Pracodawcy mają wówczas wątpliwości, jak ustalić podstawę wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, skoro w okresie 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie urlopu wychowawczego przez większość miesięcy, a czasami przez wszystkie miesiące (jeśli pracownik nie korzysta po urlopie macierzyńskim z urlopu wypoczynkowego tylko z urlopu wychowawczego) pracownik nie przepracował ani jednego dnia. W odniesieniu do powyższego zastosowanie mają ogólne zasady, jakie w tym przypadku obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. W efekcie, jeżeli w okresie, za który wynagrodzenie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia wskutek nieprzepracowania części miesiąca z przyczyn usprawiedliwionych:

  • wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy,
  • przyjmuje się, po uzupełnieniu według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku, wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy.

Na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, traktuje się dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jednocześnie, jeżeli w okresie przyjmowanym do ustalenia podstawy wymiaru składek pracownik w każdym miesiącu przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przyjmuje się wynagrodzenie za wszystkie te miesiące po uzupełnieniu. W tym przypadku należy brać pod uwagę wszystkie miesiące, w których pracownik przepracował choćby jeden dzień. Jeżeli natomiast w okresie 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy pracownik w żadnym miesiącu nie przepracował ani jednego dnia (z urlopu wychowawczego skorzystał bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, a przed urlopem macierzyńskim pobierał zasiłek chorobowy), wówczas podstawę wymiaru składek należy ustalać z miesiąca, w którym rozpoczął się urlop wychowawczy, ale po uprzednim uzupełnieniu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK