| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy w okresie zawieszenia działalności trzeba składać dokumenty do ZUS

Czy w okresie zawieszenia działalności trzeba składać dokumenty do ZUS

Od 6 sierpnia br. planuję na 6 miesięcy zawiesić prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy w tym czasie powinnam opłacać jakieś składki oraz składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe? Dodam, że nie zatrudniam żadnej osoby.

Warunkiem zawieszenia działalności jest wcześniejsze wyrejestrowanie z ubezpieczeń wszystkich ubezpieczonych, za których płatnik ma obowiązek składać dokumenty rozliczeniowe. ZUS nie dokona wyrejestrowania płatnika składek w sytuacji, gdy nadal zgłasza on osoby, za które ma obowiązek składania dokumentów ubezpieczeniowych (np. zleceniobiorców). Jeżeli natomiast z dokumentacji zgłoszeniowej wynika, że płatnik zawieszający działalność nie wyrejestrował z ubezpieczeń osób będących pracownikami (w rozumieniu Kodeksu pracy), wówczas ZUS rozpocznie postępowanie wyjaśniające, które będzie miało na celu ustalenie, czy zawieszenie działalności faktycznie ma miejsce.

WAŻNE!

ZUS ma prawo zbadać, czy zgłoszone zawieszenie działalności gospodarczej faktycznie nastąpiło.

ZUS powiadamia płatnika składek (ewentualnie osoby współpracujące) o wszystkich dokumentach ubezpieczeniowych sporządzonych w związku z zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.

Zawieszenie prowadzenia działalności wyklucza wykonywanie działalności gospodarczej i osiąganie z niej bieżących przychodów. Za okres zawieszenia wykonywania działalności przedsiębiorca nie składa do ZUS dokumentów rozliczeniowych oraz nie opłaca składek (art. 36a ust. 3 ustawy systemowej). Jedynym odstępstwem od tego są sytuacje, kiedy – przykładowo – w okresie zawieszenia aktywności zarobkowej przedsiębiorca wypłaca zaległe wynagrodzenie byłym pracownikom.

WAŻNE!

Przedsiębiorca, który zawiesił prowadzenie działalności, jest zwolniony z obowiązku opłacania składek ZUS w okresie zawieszenia.

Obowiązek ubezpieczeń przedsiębiorcy, który zawiesił działalność gospodarczą, ustaje od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej do dnia poprzedzającego dzień wznowienia działalności. Jeżeli zawieszenia dokonano w trakcie miesiąca, wówczas podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne powinna zostać ustalona proporcjonalnie do dni podlegania tym ubezpieczeniom w danym miesiącu. Zasadę proporcjonalnego pomniejszenia stosuje się do składek emerytalnej, rentowej, chorobowej i wypadkowej. Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne za niepełny miesiąc ubezpieczeniowy musi być opłacona w pełnej wysokości, bez względu na liczbę dni podlegania ubezpieczeniu – jest to bowiem składka miesięczna i niepodzielna. Składki naliczone za część miesiąca należy wykazać w dokumentacji rozliczeniowej.

PRZYKŁAD

Anna S. od 5 lat wykonuje jednoosobowo działalność gospodarczą, z tytułu której podlega ubezpieczeniom ZUS w pełnym zakresie. Od 6 sierpnia 2012 r. na pół roku zamierza zawiesić prowadzenie firmy. Za okres pierwszych 5 dni sierpnia Anna S. powinna opłacić składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej nie mniej niż 341,23 zł, co wynika z następujących obliczeń:

2115,60 zł (minimalna podstawa wymiaru składek w 2012 r. dla przedsiębiorcy opłacającego składki na ubezpieczenia społeczne na zasadach ogólnych) : 31 dni x 5 dni = 341,23 zł.

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej należnej za sierpień br. nie podlega proporcjonalnemu pomniejszeniu, powinna więc wynieść nie mniej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, czyli 2828,31 zł (kwota składki 254,55 zł).

Podstawa prawna:

  • art. 18, art. 36a ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 79 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 14a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »