| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy do wartości udzielonych świadczeń z zfśs można zastosować wyłączenie składkowe

Kiedy do wartości udzielonych świadczeń z zfśs można zastosować wyłączenie składkowe

W naszej firmie funkcjonuje zfśs. Dotychczas świadczenia z zfśs były różnicowane ze względu na sytuację materialno-bytową zatrudnionych. Sytuacja ta była ustalana na podstawie oświadczeń pracowników, które na żądanie pracodawcy musiały być dokumentowane odpowiednimi zaświadczeniami. Pracownicy jednak protestowali przeciwko konieczności składania oświadczeń, dlatego od 1 czerwca br. zmieniono regulamin zfśs. Teraz nasza spółka nadal różnicuje wartość przyznawanych z zfśs świadczeń, ale robi to na podstawie innego kryterium – średnich zarobków zatrudnionej osoby z ostatnich 3 miesięcy. Czy świadczenia przyznane z zfśs na takich zasadach są wyłączone ze składek ZUS?

PRZYKŁAD

Spółka przyznaje pracownikom świadczenia z zfśs, badając wysokość zarobków uzyskanych przez nich w ostatnich 3 miesiącach zatrudnienia. Na tej podstawie jest ustalane, czy danemu pracownikowi przysługuje świadczenie, a jeżeli tak, to w jakiej kwocie (w lipcu są to dopłaty do wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie). Anna M., Dariusz K. i Halina L. przez ostatnie 3 miesiące uzyskali u tego pracodawcy średnie wynagrodzenie w zbliżonej wysokości (między 4500 a 4700 zł brutto) i pracodawca przyznał im świadczenia w jednakowej wysokości – po 700 zł. Tymczasem sytuacja materialno-bytowa tych osób jest w rzeczywistości różna.

Anna M. jest osobą bezdzietną. Oprócz zatrudnienia u pracodawcy, który przyznał jej świadczenie, wykonuje pracę na podstawie umów o dzieło, wydała również książkę swojego autorstwa. Zarówno z umów o dzieło, jak i z tantiem ze sprzedaży książki uzyskuje przychody znacznie przewyższające kwotę jej zarobków z pracy etatowej. Zarobki jej męża, z którym prowadzi wspólne gospodarstwo domowe, również osiągają bardzo wysoki poziom (od 15 do 19 tys. zł miesięcznie).

Dariusz K. jest ojcem 3 dzieci, którymi zajmuje się jego niepracująca żona. Przychody Dariusza K. ze stosunku pracy oraz okazjonalne zlecenia wykonywane przez jego żonę są jedynym źródłem utrzymania tej rodziny.

Halina L. jest matką samotnie wychowującą niepełnosprawnego syna. Ze względu na opiekę nad chorym dzieckiem nie ma możliwości, aby dodatkowo zarobkować. Ponadto konieczność zapewnienia synowi pobytu w specjalistycznym ośrodku opieki dziennej, leków i rehabilitacji pochłania większość jej wynagrodzenia.

Pracodawca, który z pozoru zbadał sytuację bytową tych pracowników, w rezultacie przyznał jednakowe świadczenia z zfśs pracownikom znajdującym się w skrajnie różnych sytuacjach życiowych. Tym samym należy uznać, że świadczenia te zostały przyznane nieprawidłowo.

Jeżeli Państwa firma przyznaje świadczenia na podobnych zasadach, jak przedstawione w przykładzie, i jednocześnie nie uwzględnia wartości świadczeń w podstawie wymiaru składek, to podczas kontroli ZUS taki sposób postępowania może zostać skutecznie zakwestionowany. ZUS może uznać, że pracodawca od takich świadczeń powinien naliczać oraz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ponieważ nie zostały one przyznane z uwzględnieniem kryterium socjalnego, mimo że pracodawca zbadał poziom zarobków osób uprawnionych do korzystania z zfśs. Fakt, że świadczenia przyznane z pominięciem kryterium socjalnego muszą zostać oskładkowane, potwierdził Sąd Najwyższy w cytowanym już wyroku z 16 września 2009 r. (I UK 121/09, OSNP 2011/9–10/133). SN stwierdził w nim, że „przyznawanie ulgowych świadczeń i wysokość dopłat z funduszu powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby korzystającej z funduszu (...). Świadczenia wypłacone przez pracodawcę z pominięciem owej zasady podstawowej nie mogą być ocenione w sensie prawnym jako świadczenia socjalne, a jeżeli tak, to nie mogą korzystać z uprawnień przyznanych tym świadczeniom przez system ubezpieczeń społecznych (...). Wypłata (...) niemająca charakteru socjalnego jest przychodem pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm. [aktualnie z 2012 r. poz. 361 – przyp. red.]), który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne”.

Jeżeli nie zgodzą się Państwo z taką wykładnią przepisów, będą mogli Państwo odwołać się od decyzji ZUS do sądu. Jednak zgodnie z przedstawionymi wyżej argumentami, należy uznać, że takie odwołanie nie miałoby większych szans na uwzględnienie. Korzystniej zatem będzie dla Państwa powrócić do poprzednich zasad dysponowania środkami z zfśs. Wówczas stosowanie wyłączenia składkowego do wartości świadczeń będzie prawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 3, art. 5, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 19–21 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK