| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy jednostka badawczo-rozwojowa ma obowiązek płacenia za pracowników składek na FGŚP

Czy jednostka badawczo-rozwojowa ma obowiązek płacenia za pracowników składek na FGŚP

Jesteśmy jednostką badawczo-rozwojową. Prowadzimy działalność gospodarczą. Czy to prawda, że w związku ze zmianą ustawy, która od 10 sierpnia 2007 r. umożliwia ogłoszenie upadłości naszej jednostki, powinniśmy płacić składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

RADA

Jeśli Państwa jednostka nie prowadzi badań naukowych ani prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych, za pracowników jednostki należy opłacać składki na FGŚP od 10 sierpnia br. Podstawę wymiaru składki za sierpień należało zmniejszyć proporcjonalnie o przychód należny za okres od 1 do 9 sierpnia br.

UZASADNIENIE
Obowiązek opłacania składek na FGŚP dotyczy podmiotów, które jednocześnie:
• posiadają status przedsiębiorcy w rozumieniu art. 5 ust. 2 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze,
• posiadają zdolność upadłościową,
• zatrudniają pracowników.

Od 10 sierpnia 2007 r. obowiązuje ustawa z 5 lipca 2007 r. o zmianie ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych. Skutkiem jednej z wprowadzonych zmian jest możliwość prowadzenia przez jednostki badawczo-rozwojowe działalności gospodarczej na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie i formach określonych w statutach tych jednostek. W stosunku do tych jednostek może być ogłoszona upadłość. Możliwość ogłoszenia upadłości nie dotyczy tylko tych jednostek, które prowadzą badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk medycznych uczestniczących w systemie ochrony zdrowia oraz jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Państwa jednostka badawczo-rozwojowa prowadzi działalność gospodarczą. Jeśli przedmiotem działalności jednostki nie są badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk medycznych, to jednostka od 10 sierpnia br. posiada zdolność upadłościową. Od tego dnia ma zatem obowiązek opłacać za zatrudnionych pracowników składki na FGŚP.

Ponieważ znowelizowane przepisy weszły w życie 10 sierpnia 2007 r., składki na FGŚP za sierpień 2007 r. powinny zostać naliczone od podstawy wymiaru ustalonej od wynagrodzenia należnego za okres po 9 sierpnia br.

PRZYKŁAD

Instytut zajmujący się między innymi produkcją szkieł optycznych ma statut państwowej jednostki rozwojowo- badawczej. W sierpniu zatrudniał 15 pracowników produkcyjnych, 10 pracowników pozostałego personelu oraz 5 zleceniobiorców, którzy podlegali ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym obowiązkowo. Łącznie w sierpniu 2007 r. wypłacone wynagrodzenia za te osoby wyniosły 57 800,50 zł. Za sierpień 2007 r. Instytut nie naliczył i nie wpłacił składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dlatego deklarację rozliczeniową za sierpień 2007 r. należy skorygować oraz naliczyć i opłacić składkę na FGŚP za zatrudnione osoby proporcjonalnie do okresu, za jaki są zobowiązane do płacenia składki w tym miesiącu:

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »