| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy za zleceniobiorcę płaci się składki na FP i FGŚP

Czy za zleceniobiorcę płaci się składki na FP i FGŚP

Opłacam za siebie niższe składki na ZUS (liczę je od 30% minimalnego wynagrodzenia). Do tej pory nie zatrudniałam żadnego pracownika. Od 15 listopada br. zatrudniam jedną osobę na podstawie umowy zlecenia. Od przychodów z tej umowy naliczam składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Czy powinnam za zleceniobiorcę płacić również składkę na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeżeli zgodnie z umową osoba ta ma zarabiać miesięcznie 1500 zł (za listopad wynagrodzenie zostanie wypłacone w wysokości 750 zł)?

RADA

Będzie Pani miała obowiązek opłacania za tę osobę składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Natomiast nie dotyczy Pani obowiązek opłacania za tę osobę składek na Fundusz Pracy - ani za listopad, ani za późniejsze miesiące.

365,00 złSerwis Prawno-Pracowniczy - wersja internetowa

 

UZASADNIENIE
Zarówno składki na FP, jak i na FGŚP opłaca się od przychodów objętych obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Obowiązek opłacania składek na obydwa fundusze mają m.in. pracodawcy, ale definicja pracodawcy w każdym przypadku jest inna.

Składki na FGŚP opłaca pracodawca, za którego uważa się m.in. przedsiębiorcę, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w tym osoba fizyczna. Taki pracodawca płaci składki za osoby, które zatrudnia na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, czy umowy o pracę nakładczą - jeśli z tego tytułu zatrudnione osoby podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Nie ma w tym przypadku znaczenia wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Istotny jest tylko obowiązkowy charakter tych ubezpieczeń.

Inaczej jest uregulowany obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy. Składki na ten fundusz opłaca się również od przychodów objętych obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, ale pod warunkiem, że podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia jest co najmniej równa - w przeliczeniu na okres miesiąca - kwocie minimalnego wynagrodzenia (w 2007 r. 936 zł lub 80% tej kwoty w przypadku pracowników w pierwszym roku ubezpieczenia).

Zleceniobiorca, którego Pani zatrudnia, spełnia ten warunek, bo w umowie zlecenia określono jego wynagrodzenie w miesięcznej wysokości 1500 zł. Jest to kwota wyższa od minimalnego wynagrodzenia. Spełniałby warunki do zapłacenia za niego składki na FP również za listopad (mimo że za ten miesiąc otrzyma wynagrodzenie w wysokości niższej od minimalnego wynagrodzenia), ponieważ w przeliczeniu na okres miesiąca kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest wyższa od minimalnego wynagrodzenia (1500 zł > 936 zł).

W tym przypadku nie powstanie jednak obowiązek płacenia składek na FP za zleceniobiorcę. Składki na FP opłacają bowiem wyłącznie podmioty do tego zobowiązane, do których Pani nie należy.

Zgodnie z art. 104 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.) obowiązek opłacania składek na FP mają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne posiadające lub nieposiadające osobowości prawnej. Od 1 listopada 2005 r. za pracodawcę uznaje się - zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 25 tej ustawy - wyłącznie taką osobę fizyczną, która zatrudnia przynajmniej jedną osobę na podstawie umowy o pracę. Jedyną pracującą dla Pani osobą jest zleceniobiorca, więc nie jest Pani pracodawcą w rozumieniu tej ustawy, w związku z czym nie ma Pani obowiązku płacenia za tę osobę składek na FP.


Podstawa prawna:
• art. 2 ust. 1 pkt 25, art. 104 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.),
• art. 4 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.),
• art. 2 ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121),
• rozporządzenie z 12 września 2006 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2007 r. (DzU nr 171, poz. 1227).

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem Infor.pl »