| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Rozliczanie składek za osoby przebywające na urlopie wychowawczym

Rozliczanie składek za osoby przebywające na urlopie wychowawczym

Jedna z naszych pracownic będzie przebywać na urlopie wychowawczym od 18 czerwca 2012 r. Czy w sytuacji, gdy nie będzie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc, trzeba będzie proporcjonalnie zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (60% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału)? Czy tak samo należy postąpić, jeżeli okaże się, że podstawę wymiaru składek ubezpieczonej stanowi jej przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy?

Krok 2

Podstawę wymiaru składek z tytułu urlopu wychowawczego ustaloną na pełny miesiąc (2152,05 zł) należy zmniejszyć proporcjonalnie o liczbę dni, w których pracownica nie podlegała ubezpieczeniom z tytułu urlopu wychowawczego (czyli o 11 dni). A zatem podstawę wymiaru składek za tę ubezpieczoną za marzec 2012 r., po zmniejszeniu, stanowi kwota 1388,42 zł, co wynika z następującego obliczenia:

(2152,05 zł : 31 dni) x 20 dni = 1388,42 zł.

Jeżeli podstawę wymiaru składek za ubezpieczoną stanowi kwota przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, należy postępować w analogiczny sposób. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie osiągnięte przez ubezpieczoną stanowi podstawę wymiaru składek za pełny miesiąc podlegania ubezpieczeniom z tytułu urlopu wychowawczego. Tak jak w przypadku 60% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, tę podstawę również należy proporcjonalnie pomniejszyć, jeśli rozpoczęcie lub zakończenie urlopu nastąpi w trakcie miesiąca.

PRZYKŁAD

Pracownik przebywa na urlopie wychowawczym od 21 maja 2012 r. Podstawę wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym za pełny miesiąc podlegania ubezpieczeniom ustalono dla tej osoby na podstawie przeciętnego wynagrodzenia, które osiągnęła za 12 miesięcy przed rozpoczęciem urlopu. Jest to kwota 1890 zł.

W dokumentacji rozliczeniowej za maj br. składanej za tego ubezpieczonego należy rozliczyć składki emerytalno-rentowe obliczone od podstawy proporcjonalnie zmniejszonej o 20 dni, w czasie których pracownik nie podlegał ubezpieczeniom z tego tytułu. Podstawę wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym za maj stanowi zatem kwota 670,65 zł, co wynika z następującego wyliczenia:

(1890 zł : 31 dni) x 11 dni = 670,65 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 18 ust. 5b, ust. 9 i ust. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK