| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak można zaoszczędzić na składkach przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń

Jak można zaoszczędzić na składkach przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń

Osoby, które oprócz prowadzonej działalności pozarolniczej jednocześnie wykonują umowę zlecenia, mogą zaoszczędzić na należnościach składkowych. Jako tytuł do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne mogą wówczas wskazać nie działalność, lecz umowę zlecenia i to bez względu na wysokość uzyskiwanego z niej przychodu. Dotyczy to jednak tylko osób, które nie są przedsiębiorcami, m.in. wspólników spółek osobowych.

Zbieg tytułów z umową zlecenia

Gdy ubezpieczony prowadząc działalność jako wspólnik (spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej, jednoosobowej spółki z o.o. – nie dotyczy to wspólników spółek cywilnych) podejmie się jednocześnie wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia, wówczas ma prawo wybrać tytuł, z którego będzie opłacał składki na ubezpieczenia społeczne – czy będzie to nadal pozarolnicza działalność czy umowa zlecenia. Nie ma przy tym znaczenia, w jakiej wysokości uzyska przychód z tytułu umowy cywilnoprawnej. Jeżeli jako tytuł do ubezpieczeń wskaże zlecenie, wtedy z tytułu działalności będzie opłacać obowiązkowo tylko składkę zdrowotną. Jest to uregulowanie odmienne od tego, które obowiązuje przedsiębiorców. W ich przypadku podstawa wymiaru składek ze zlecenia musi wynosić w danym miesiącu co najmniej tyle, ile minimalna obowiązująca ich podstawa wymiaru składek z działalności gospodarczej.

Korzyści (+)

Osoba prowadząca działalność pozarolniczą, niebędąca przedsiębiorcą, może wskazać jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń zawartą dodatkowo umowę zlecenia bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego z tej umowy.

Składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa z obu tytułów (art. 82 ust. 1 ustawy zdrowotnej).

PRZYKŁAD

Jan P. od 3 stycznia 2011 r. wykonuje działalność pozarolniczą jako wspólnik spółki partnerskiej. Z tego tytułu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Składki na ubezpieczenia społeczne opłaca od minimalnej obowiązującej go podstawy wymiaru składek, czyli od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (w 2012 r. – 2115,60 zł). Opłaca również składkę na Fundusz Pracy. Od 1 kwietnia 2012 r. Jan P. podjął dodatkową pracę na podstawie umowy zlecenia, zawartej na czas nieokreślony. Za wykonanie zlecenia ma otrzymywać miesięcznie kwotę 300 zł brutto, wypłacaną najpóźniej ostatniego dnia miesiąca za ten sam miesiąc.

Od 1 kwietnia z mocy prawa Jan P. nadal podlega ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności. Z tytułu umowy zlecenia płatnik składek będzie opłacał za Jana P. obowiązkową składkę zdrowotną oraz – jeżeli ubezpieczony będzie o to wnioskował – składki na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jan P. ma jednak prawo od 1 kwietnia 2012 r. zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zadecydować, że składki będą opłacane z umowy zlecenia, a nie – jak dotychczas – z tytułu prowadzenia działalności jako partner w spółce.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK