| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak płacić składki i podatek za osobę współpracującą

Jak płacić składki i podatek za osobę współpracującą

Jestem przedsiębiorcą wykonującym jednoosobową działalność gospodarczą. Od 1 maja chciałbym w swojej firmie zatrudnić na podstawie umowy o pracę (wynagrodzenie powyżej minimalnego) żonę, która jest jednocześnie przedsiębiorcą – wspólnikiem spółki cywilnej. Mamy różne adresy zamieszkania, ale prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. Jak powinienem rozliczać za żonę płace i ZUS? Które składniki wynagrodzenia żony będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu w mojej firmie? Czy żona będzie musiała opłacać składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu posiadania statusu wspólnika spółki cywilnej? Czy sytuacja byłaby inna, gdybym zatrudnił ją na podstawie umowy zlecenia (zamiast umowy o pracę), a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne byłaby niższa niż pracownicza?

Indywidualny przedsiębiorca nie może zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów swojej firmy „wartości pracy własnej małżonki”. Według organów podatkowych, nie wolno mu uznać za koszty wynagrodzenia brutto żony, a więc:

  • składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego,
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne finansowej przez pracownika,
  • zaliczki na podatek dochodowy,
  • fizycznie wypłaconego wynagrodzenia (netto), nagród, dodatków i innych świadczeń mających związek z pracą żony.

Mąż ma natomiast prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów naliczone od tego wynagrodzenia finansowane przez niego składki na ubezpieczenia społeczne, składki na FP oraz wypłacane jej ewentualnie obowiązkowe świadczenia ze stosunku pracy obciążające pracodawcę, np. należności z tytułu podróży służbowej żony, ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, koszty badań lekarskich i szkoleń bhp (indywidualna interpretacja dyrektora IS w Bydgoszczy z 22 czerwca 2010 r., ITPB1/415–344/10/DP).

WAŻNE!

Skoro wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i na FP za współpracownika pokrywa indywidualny przedsiębiorca, należy uznać, że całość takiego wydatku stanowi koszt podatkowy.

Zlecenie zamiast stosunku pracy

Gdyby w opisanych okolicznościach Pana żona została zatrudniona na zlecenie zamiast na podstawie umowy o pracę, wówczas na podstawie przepisów ubezpieczeniowych pozostałaby ona zleceniobiorcą i nie zmieniłaby swojego statusu na osobę współpracującą. Podlegałaby obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności (jako wspólnik spółki cywilnej), jeśli z tytułu zlecenia podstawa wymiaru składek emerytalnych i rentowych byłaby niższa od obowiązującej ją z działalności minimalnej podstawy wymiaru składek. W odwrotnej sytuacji (podstawa wymiaru składek emerytalnych i rentowych równa lub wyższa od najniższej podstawy dla indywidualnych przedsiębiorców) zyskałaby ona prawo wyboru, z którego tytułu chce zostać objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (art. 9 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

PRZYKŁAD

Indywidualny przedsiębiorca opłaca za siebie ulgowe składki na ubezpieczenia społeczne, od preferencyjnej podstawy wymiaru składek w wysokości 30% minimalnej pensji. Planuje od 1 kwietnia 2012 r. zatrudnić żonę (będącą jednocześnie wspólnikiem w spółce cywilnej) w swojej jednoosobowej działalności gospodarczej na podstawie stosunku pracy, za wynagrodzeniem 2900 zł miesięcznie. Jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń została wskazana współpraca przy prowadzeniu działalności.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK