| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak płacić składki i podatek za osobę współpracującą

Jak płacić składki i podatek za osobę współpracującą

Jestem przedsiębiorcą wykonującym jednoosobową działalność gospodarczą. Od 1 maja chciałbym w swojej firmie zatrudnić na podstawie umowy o pracę (wynagrodzenie powyżej minimalnego) żonę, która jest jednocześnie przedsiębiorcą – wspólnikiem spółki cywilnej. Mamy różne adresy zamieszkania, ale prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. Jak powinienem rozliczać za żonę płace i ZUS? Które składniki wynagrodzenia żony będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu w mojej firmie? Czy żona będzie musiała opłacać składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu posiadania statusu wspólnika spółki cywilnej? Czy sytuacja byłaby inna, gdybym zatrudnił ją na podstawie umowy zlecenia (zamiast umowy o pracę), a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne byłaby niższa niż pracownicza?

Za osobę współpracującą nie uznaje się małżonka osoby prowadzącej działalność, jeżeli:

  • jest zatrudniona w spółce cywilnej męża na podstawie stosunku pracy, ale w jego ramach nie prowadzi spraw spółki ani jej nie reprezentuje (wyrok SN z 17 kwietnia 1996 r., II URN 8/96; OSNAPiUS 1996/21/323 i z 3 grudnia 1998 r., II UKN 340/98; OSNAPiUS 2000/2/71),
  • zawarła z małżonkiem umowę o zniesieniu małżeńskiej wspólności ustawowej (wyrok SA w Rzeszowie z 19 kwietnia 1994 r., III Aur 101/94; OSAiSN 1994/9/74),
  • pomaga w działalności sporadycznie czy okazjonalnie, np. zastępuje chorego męża w wystawieniu faktury, podpisaniu listy płac czy wydaniu towaru z magazynu (wyrok SA w Katowicach z 17 kwietnia 2007 r., III AUa 2414/2005, OSAiSO 2008/1/1).

Jeżeli Pana żona spełnia omówione wyżej kryteria, jest osobą współpracującą przy Pana działalności, mimo że jest zatrudniona w firmie na podstawie umowy o pracę i że posiadają Państwo różne miejsca zamieszkania.

Podleganie ubezpieczeniom społecznym

Osoba współpracująca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Podstawą wymiaru składek nie jest dla niej przychód ze stosunku pracy (jak dla pracownika), ale zadeklarowana kwota (tak jak dla osoby prowadzącej działalność pozarolniczą). Z kolei ubezpieczenie chorobowe, które zapewnia uzyskanie świadczeń (m.in. zasiłku chorobowego), ma dla osoby współpracującej charakter dobrowolny.

Po uznaniu Pana żony za osobę współpracującą następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń, tj. współpraca przy działalności męża i status wspólnika spółki cywilnej. W takiej sytuacji Pana żona zostanie obowiązkowo objęta ubezpieczeniami społecznymi z tego tytułu, który powstał najwcześniej, a zatem jako wspólnik spółki cywilnej. Może jednak zmienić tytuł do obligatoryjnych ubezpieczeń społecznych na współpracę przy firmie męża (art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Nie ma przy tym znaczenia wysokość zarobków osiąganych przez żonę w ramach stosunku pracy.

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe z obu tytułów.

Status podatkowy

Według przepisów o podatku dochodowym Pana żona jest pracownikiem i w ten sposób powinna zostać rozliczona na liście płac. Jednak i tu występują odmienności polegające na tym, że:

  • składek na ubezpieczenia społeczne opłaconych za osobę współpracującą w części finansowanej przez ubezpieczonego nie można odliczyć co miesiąc od przychodów pracownika, składki te pokrył bowiem w całości płatnik; płatnik może je ująć z własnych dochodów (art. 26 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy podatkowej),
  • comiesięcznej zaliczki podatkowej odprowadzanej za osobę współpracującą nie wolno obniżyć o składkę zdrowotną w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru, ponieważ pełną składkę zdrowotną finansuje za nią płatnik; składki zdrowotne należne od współpracownika w wysokości do 7,75% podstawy wymiaru może odliczyć ze swojego podatku przedsiębiorca (art. 27b ust. 2 ustawy podatkowej, interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 15 września 2010 r., IPBI/1/415–695/10/BK),
  • wynagrodzenia żony wypłacanego ze stosunku pracy mąż nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu (art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy podatkowej).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »