| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy po złożeniu wniosku o upadłość trzeba opłacać składki ZUS

Czy po złożeniu wniosku o upadłość trzeba opłacać składki ZUS

Prowadzę mały zakład fryzjerski. Ze względu na złą koniunkturę na rynku być może będę zmuszony zgłosić do sądu gospodarczego wniosek o ogłoszenie upadłości. Czy po złożeniu takiego wniosku nadal będę musiał opłacać składki ZUS?

W okresie między zgłoszeniem wniosku o ogłoszenie upadłości a wydaniem w tym zakresie orzeczenia przez sąd decydujące znaczenie dla obowiązku ubezpieczeniowego ma fakt, czy nadal faktycznie prowadzi Pan działalność. Jeżeli tak jest – nadal podlega Pan ubezpieczeniom i jest zobowiązany do opłacania składek z tego tytułu.

Przepisy ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej upun) mają zastosowanie do dłużników będących przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 5 ust. 1 upun). Przepisy upun mają ponadto zastosowanie do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych nieprowadzących działalności gospodarczej, wspólników osobowych spółek handlowych, ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem oraz wspólników spółki partnerskiej.

Przedsiębiorcą na podstawie prawa cywilnego jest osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową (art. 431 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że upadłość mogą ogłosić nie tylko wielkie spółki i przedsiębiorstwa, ale także osoby fizyczne – jednoosobowi przedsiębiorcy prowadzący dowolny rodzaj działalności gospodarczej lub zawodowej. Przesłanką ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność dłużnika. Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych (art. 11 ust. 1 upun).

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne29.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »