| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy po złożeniu wniosku o upadłość trzeba opłacać składki ZUS

Czy po złożeniu wniosku o upadłość trzeba opłacać składki ZUS

Prowadzę mały zakład fryzjerski. Ze względu na złą koniunkturę na rynku być może będę zmuszony zgłosić do sądu gospodarczego wniosek o ogłoszenie upadłości. Czy po złożeniu takiego wniosku nadal będę musiał opłacać składki ZUS?

Dłużnika będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, uważa się za niewypłacalnego także wtedy, gdy jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy wykonuje te zobowiązania na bieżąco (art. 11 ust. 2 upun). Sąd musi ogłosić upadłość, jeżeli niewykonanie zobowiązań przez dłużnika ma charakter trwały albo gdy oddalenie wniosku może skutkować pokrzywdzeniem wierzycieli. Do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości uprawniony jest sam dłużnik lub każdy z jego wierzycieli. Co bardzo ważne – na dłużniku (w przeciwieństwie do jego wierzycieli) ciąży ustawowy obowiązek zgłoszenia w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości.

Przedsiębiorca nadal może prowadzić swoją działalność od chwili zgłoszenia wniosku o upadłość do wydania przez sąd orzeczenia w przedmiocie upadłości. Jeżeli to robi, wówczas nadal podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega bowiem obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (art. 13 ust. 4 ustawy systemowej). Z brzmienia przepisu wynika, że kryterium decydującym o podleganiu ubezpieczeniom społecznym powinno być faktyczne wykonywanie działalności przez przedsiębiorcę. Taką wykładnię prezentuje również Sąd Najwyższy, który w wyroku z 18 listopada 2011 r. (I UK 156/2011, niepubl.) wskazał, że podstawowe znaczenie dla objęcia ubezpieczeniem społecznym ma fakt wykonywania lub niewykonywania działalności. Przedsiębiorca opłaca zatem składki na własne ubezpieczenia tylko wtedy, gdy faktycznie działalność prowadzi. Z kolei w wyroku z 11 lutego 2010 r. (I UK 221/09 (niepubl.) Sąd Najwyższy stwierdził, że obowiązek ubezpieczenia osoby prowadzącej pozarolniczą działalność – w tym działalność gospodarczą – wynika z faktycznego prowadzenia tej działalności, a zatem o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej, powodującej wyłączenie z tego ubezpieczenia, decyduje faktyczne zaprzestanie tej działalności, przy czym kwestie związane z formalnym zarejestrowaniem, wyrejestrowaniem czy zgłaszaniem przerw w tej działalności mają ewentualnie znaczenie w sferze dowodowej i nie przesądzają one same w sobie o podleganiu obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

WAŻNE!

Dopóki przedsiębiorca faktycznie prowadzi działalność, ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia bez względu na to, czy złożył wniosek o ogłoszenie upadłości.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK