| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Pakiety medyczne - zasady opłacania składek

Pakiety medyczne - zasady opłacania składek

W zakładowym układzie zbiorowym pracy pracownicy mają zagwarantowane tzw. pakiety medyczne na usługi zdrowotne przekraczające podstawową profilaktyczną opiekę zdrowotną. W zależności od zajmowanego przez pracownika stanowiska pracy pracodawca albo finansuje mu w całości koszt takiego miesięcznego pakietu (100 zł), albo pokrywa 75% jego wartości, a pracownik z własnych środków dopłaca brakujące 25% (25 zł). Jak w takiej sytuacji należy rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i podatek dochodowy.

Od wartości pakietów medycznych finansowanych w całości przez pracodawcę należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne oraz podatek. Natomiast wartość świadczeń częściowo finansowanych przez pracodawcę będzie wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ale należy od niej odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Pakiety medyczne finansowane lub współfinansowane pracownikom przez pracodawcę stanowią świadczenia rzeczowe ze stosunku pracy. Takie pakiety mogą – w zależności od woli pracodawcy – obejmować tylko możliwość korzystania przez pracownika z usług lekarzy medycyny pracy w ramach tzw. obowiązkowej profilaktycznej opieki zdrowotnej (badania wstępne, kontrolne, okresowe, a także badania profilaktyczne niezbędne z uwagi na warunki pracy), ale mogą także upoważniać pracowników do korzystania z usług innych specjalistów, niezwiązanych bezpośrednio z profilaktyczną opieką zdrowotną.

W tym pierwszym przypadku koszty badań lekarskich są zwolnione z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Są one bowiem zaliczane do świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Kwestię tę reguluje art. 229 Kodeksu pracy, a także rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Poniesione przez pracodawcę koszty leczenia w ramach tych badań nie będą także stanowiły przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu (art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podof).

W części, w jakiej zakres finansowanych przez pracodawcę badań medycznych przekracza obowiązkową profilaktykę zdrowotną, świadczenia te stają się fakultatywne, tzn. pracodawca może, ale nie musi ich przyznawać pracownikom. W takiej sytuacji możliwe są dwa rozwiązania:

  • pracodawca w całości pokrywa koszty dodatkowej opieki medycznej;
  • pracodawca w części pokrywa koszty dodatkowej opieki medycznej, a tym samym pracownik nabywa usługi po cenie niższej, niż gdyby chciał wykupić taki pakiet medyczny samodzielnie.

WAŻNE!

Możliwość wyłączenia wartości karnetów medycznych z oskładkowania jest uzależniona od tego, czy są one w całości czy częściowo finansowane przez pracodawcę.

W Państwa firmie zarówno karnety medyczne finansowane przez pracodawcę w całości, jak i finansowane częściowo stanowią przychód ze stosunku pracy osób, którym są one zapewniane na warunkach wskazanych w układzie zbiorowym pracy. Jako takie, podlegają opodatkowaniu. Inaczej będzie w przypadku należności składkowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK