| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy przychody z tytułu zagranicznej podróży służbowej są wolne od składek

Kiedy przychody z tytułu zagranicznej podróży służbowej są wolne od składek

Nasi pracownicy często wykonują swoje obowiązki za granicą, poza miejscem stałego wykonywania pracy wskazanym w umowie o pracę. Kiedy wyjazd zagraniczny pracownika może być uznany za podróż służbową? Czy ma to znaczenie do ustalenia, jakie składki powinny być opłacone za pracownika wysłanego do pracy za granicę?

Za podróż służbową uznawany jest wyjazd, który pracownik odbywa w ramach wykonywanej pracy, na polecenie swojego pracodawcy, poza miejscowość, w której znajduje się siedziba firmy lub stałe miejsce pracy pracownika. W przypadku zagranicznej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety oraz inne należności z tytułu tej podróży, które nie podlegają oskładkowaniu. Szczegóły w uzasadnieniu.

W odniesieniu do pracownika, którego pracodawca służbowo wysyła za granicę, możemy mówić o zagranicznej podróży służbowej albo o oddelegowaniu do wykonywania pracy za granicą. Kwalifikacja takiego wyjazdu jest uzależniona od treści zawartej umowy o pracę, a przede wszystkim od zawartego w niej zapisu o miejscu wykonywania pracy.

Przepisy nie definiują pojęcia „oddelegowanie”. Przyjmuje się jednak, że z oddelegowaniem za granicę pracownika będziemy mieli do czynienia w przypadku, gdy w umowie o pracę (czy porozumieniu zmieniającym warunki pracy) określono miejsce jej wykonywania za granicą, nawet jeżeli stale zamieszkuje on na terytorium Polski lub jeżeli przedsiębiorstwo lub pracodawca, który go zatrudnia, ma swoją zarejestrowaną siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terytorium Polski.

PRZYKŁAD

Obywatel polski jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę przez polską spółkę. Na skutek zawartego z pracodawcą porozumienia zmieniającego warunki pracy ustalono, że pracownik ten będzie przez 7 miesięcy wykonywać swoją pracę na terenie Niemiec. W takiej sytuacji należy uznać, iż pracownik został oddelegowany do pracy na terytorium Niemiec, a 7-miesięcznego tam pobytu nie można uznać za podróż służbową.

Z podstawy wymiaru składek jest wyłączona część wynagrodzenia pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców – w wysokości równowartości diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu należny pracownikom sfery budżetowej (§ 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia składkowego). Tak ustalony miesięczny przychód stanowiący podstawę wymiaru składek nie może być jednak niższy niż kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej (w 2012 r. jest to 3526 zł).

Z kolei podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników służbowo podróżujących za granicę jest przychód osiągany w danym miesiącu, pomniejszony o równowartość diet za każdy dzień pobytu za granicą.

WAŻNE!

Jeżeli przychód pracownika zatrudnionego za granicą u polskiego pracodawcy, po odjęciu diet, jest niższy od przeciętnego wynagrodzenia wskazanego w art. 19 ustawy systemowej, składki należy opłacić od kwoty tego wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownik został oddelegowany na 4 miesiące do pracy w Austrii (od 1 stycznia do 30 kwietnia 2012 r.). Od przychodu wypłaconego temu pracownikowi z tytułu stosunku pracy za okres oddelegowania do Austrii należy za każdy dzień pobytu w tym kraju odjąć kwotę diety w wysokości 45 EUR. Tak ustalona kwota wynagrodzenia będzie stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w danym miesiącu, jeżeli po odjęciu diety nie jest niższa niż kwota 3526 zł. Jeżeli przychód po odjęciu diety okaże się niższy niż ta kwota, wówczas podstawa wymiaru składek za pracownika w tym miesiącu powinna zostać ustalona na poziomie 3526 zł.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »