| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy przychody z tytułu zagranicznej podróży służbowej są wolne od składek

Kiedy przychody z tytułu zagranicznej podróży służbowej są wolne od składek

Nasi pracownicy często wykonują swoje obowiązki za granicą, poza miejscem stałego wykonywania pracy wskazanym w umowie o pracę. Kiedy wyjazd zagraniczny pracownika może być uznany za podróż służbową? Czy ma to znaczenie do ustalenia, jakie składki powinny być opłacone za pracownika wysłanego do pracy za granicę?

Z zagraniczną podróżą służbową mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik wykonuje polecenie służbowe za granicą, ale co do zasady miejscem wykonywania pracy jest terytorium Polski. Zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z 13 maja 2008 r., II PZP 8/08), podróż służbowa to zdarzenie incydentalne, krótkie, nadzwyczajne.

Należności z tytułu zagranicznych podróży służbowych reguluje rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (dalej rozporządzenie w sprawie podróży zagranicznych). Dotyczy ono pracowników sfery budżetowej. Prywatni pracodawcy mogą ustalić inne zasady zwrotu tych należności. W odniesieniu do pracowników z tzw. sektora prywatnego pracodawcy mogą samodzielnie ustalać warunki wypłaty należności z tytułu podróży służbowych w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania albo w umowach o pracę, jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalania regulaminu wynagradzania.

Pracodawca nie może jednak ustalić należności z tytułu podróży służbowej w kwocie niższej niż wynikająca z przepisów przewidzianych dla pracowników sfery budżetowej. Trzeba jednak pamiętać o zastrzeżeniu, że pracodawca ma prawo zmniejszyć dietę „zagraniczną” do wysokości diety przysługującej z tytułu podróży na terenie kraju.

WAŻNE!

Pracodawca ma prawo obniżyć kwotę diety z tytułu podróży zagranicznej do poziomu diety z tytułu podróży krajowej, ale tylko na podstawie wewnętrznych przepisów o wynagradzaniu lub na mocy postanowień umowy o pracę.

Może to nastąpić wyłącznie na podstawie aktów wewnątrzzakładowych (np. układu zbiorowego pracy lub regulaminu pracy) albo postanowień zawartych w umowie o pracę (jeżeli u pracodawcy nie funkcjonują wyżej wymienione przepisy wewnątrzzakładowe). W przypadku gdy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawierają postanowień o obniżeniu diety do kwoty diety „krajowej”, wówczas pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej według przepisów dotyczących podróży zagranicznych. Jeśli pracodawca w żaden sposób nie określi wysokości przysługujących należności, wówczas także stosuje się przepisy dotyczące pracowników sfery budżetowej.

W przypadku wypłaty zwrotu kosztów podróży służbowej do wysokości określonych w rozporządzeniu, pracodawcy przysługuje zwolnienie ich z oskładkowania (§ 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego). Ta zasada ma zastosowanie zarówno do pracodawców ze sfery budżetowej, jak i prywatnych. Jeśli pracodawca określi wysokość przysługujących należności ponad kwoty określone w rozporządzeniu, wówczas będzie zobowiązany naliczyć i odprowadzić składki ZUS od nadwyżki ponad te kwoty.

Z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownikowi sfery budżetowej przysługują:

  • dieta,
  • zwrot kosztów:
  • przejazdów i dojazdów,
  • noclegów,
  • innych wydatków, określonych przez pracodawcę – odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Dieta przysługująca z tytułu zagranicznej podróży służbowej jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki, które ponosi pracownik. Wysokość diety za dobę podróży w poszczególnych państwach jest określona w załączniku do rozporządzenia. Dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży i oblicza się ją w następujący sposób:

  • za każdą dobę podróży przysługuje dieta w pełnej wysokości;
  • za niepełną dobę podróży: do 8 godzin przysługuje 1/3 diety, ponad 8 do 12 godzin przysługuje 1/2 diety, ponad 12 godzin przysługuje dieta w pełnej wysokości.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK